reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji?

Nowoczesna nawigacja GPS potrafi znacznie więcej niż tylko wskazywać właściwą drogę. To swoiste urządzenie multimedialne, które potrafi niezwykle skutecznie wykorzystywać do swej pracy nie tylko satelity GPS, ale i internet.

Jaką nawigację GPS wybrać?

Decydując się na zakup nawigacji samochodowej, większość klientów zwraca uwagę na markę nawigacji, producenta który dostarczył mapy do niej oraz dane techniczne urządzenia decydujące o szybkości jej działania (taktowanie procesora, liczba pamięci RAM itp.). Okazuje się, że dokładniejsza analiza sprzętu może pomóc kierowcy wyłowić prawdziwą "perełkę" na rynku, mogącą niezwykle skutecznie pomóc mu w codziennej jeździe autem.

Nawigacja GPS: ekran

Obecnie stosowane nawigacje są niezwykle podobne w użytkowaniu do nowoczesnych smartphonów. Ekran takiej nawigacji ma wysoką rozdzielczość obrazu, bardzo wierne odwzoruje barwy, a przy tym potrafi posiada funkcję "multitouch". Mapę można zatem przybliżać, oddalać i przesuwać mapy za pomocą identycznych ruchów palcami jak w telefonie (rozsuwanie, zsuwanie, dotykanie). Podobnie jak w obecnym telefonach wyświetlacze nawigacji są wykonane z trwałych materiałów ograniczających ryzyko ich uszkodzenia do minimum. Co więcej, obsługa takiej nawigacji coraz częściej może odbywać się bez używania rąk. Sterowanie za pomocą głosu to coraz popularniejsza funkcja.

N

Zobacz też: Nawigacja TomTom Traffic na Androida

Nawigacja GPS z dostępem do Internetu

Nowoczesna nawigacja potrafi również czerpać szereg danych z sieci Internet. Aby było to możliwe najczęściej należy połączyć ją z telefonem komórkowym (albo poprzez Bluetooth, albo przez WiFi). Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają własny moduł karty SIM. Po włożeniu karty dowolnego operatora świadczącego usługi internetowej łączności, możliwości nawigacji zostają wyraźnie rozszerzone. Dostęp do Internetu pozwala na pobieranie informacji o aktualnej sytuacji drogowej, w tym utrudnieniach i zatorach tworzących się na trasie. Kierowca może błyskawicznie wyszukać interesujące go miejsce (nie po adresie, a po nazwie obiektu np. hotel, restauracje, kino, urząd itd.) i ustawić je jako cel podróży. W trakcie jazdy może także na bieżąco śledzić pogodę, będąc tym samym lepiej przygotowanym na ewentualne jej zmiany. Oprócz tego, dostęp do Internetu umożliwia wymianę informacji na portalach społecznościowych i dzielenie się z ich użytkownikami swoimi uwagami na temat miejsca podróży. Wskazówki z tego typu portali pozwalają także odnaleźć najciekawsze miejsce w okolicy i lepiej spędzić czas na wyjeździe.

Analiza ruchu na drodze w nawigacji GPS

Istotną funkcją jaką oferują nowoczesne nawigacje jest dynamiczne śledzenie sytuacji na drogach. Jej dokładna analiza pozwala nawigacji na wytyczenie skutecznego objazdu, w chwili gdy na drodze dojdzie do wypadku, kolizji czy innego utrudnienia (remont drogi itp.). Wiele nawigacji w czasie zbliżania się do newralgicznego punktu na trasie sugeruje jego objazd. Dzięki temu można zawczasu przemodelować swoją trasę podróży unikając często wielogodzinnego postoju w korku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama