reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Wnętrze i wyposażenie > Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Jak czyścić wnętrze pojazdu?

Ci, którzy lubią mieć w aucie higieniczną czystość, zwykle wiedzą co i czym czyścić. W sprzedaży jest dostatecznie dużo preparatów, ułatwiających usuwanie nawet największych zanieczyszczeń z tapicerki.

Kierowcy dzielą się na dwie kategorie: tych, co mają w samochodzie czyściej, niż w domu i tych, których wnętrze samochodu przypomina stajnię Augiasza..

Nie zawsze jest czas na gruntowne mycie całego wnętrza. Bywa że musi wystarczyć samo wyczyszczenie dywaników, połączone z ich odkurzeniem. Aby uniknąć niespodzianek, przed tym ważnym zabiegiem trzeba sprawdzić, czy pod dywanikami nie zebrała się wilgoć. O niczym nie świadczy to, że są one na wierzchu idealnie suche. Trzeba je odchylić i sprawdzić, w jakim stanie się znajdują, a przy okazji obejrzeć rzadko kontrolowaną podłogę kabiny. Być może zaatakowała ją korozja, być może są odpryski lakieru które warto jak najszybciej zlikwidować. 

Zobacz również: Jak przywrócić blask lakieru?

Wilgoć pod dywanikami

Nie wysuszona wilgoć pod dywanikami prawie zawsze zostaje wciągnięta na ich wierzch przez odkurzacz i wówczas czas sprzątania auta znacznie się wydłuża. Nie tylko konieczne jest wyjęcie dywaników i ich suszenie, wietrzenie itp. zabiegi. Powstaje jeszcze problem do rozwiązania z odkurzaczem. Pół biedy, gdy jest to odkurzacz wodny. Jeżeli jest to klasyczny odkurzacz z workiem papierowym, lub starszy model z workiem płóciennym, wówczas woda, która zostanie wciągnięta do wnętrza tej maszyny, rozmiękczy papier worka lub wydostanie się przez płótno i zamoczy całe wnętrze odkurzacza. W porę nie usunięta może doprowadzić do zwarcia lub przebić w jego instalacji, a nawet – do skorodowania jego istotnych elementów.

Czyszczenie szyb

Trzeba pamiętać starannym czyszczeniu wewnętrznych płaszczyzn szyb, zwłaszcza szyby przedniej. Na rynku są specjalne płyny, do szyb samochodowych, czyszczące i myjące całkowicie bez pozostawiania smug. Przynajmniej tak mówią napisy na ich etykietach.

Smugi jednak pozostaną po użyciu nawet najlepszego z tych płynów, jeżeli do mycia szyby zostanie użyta brudna szmatka, a jeszcze będą gorsze, gdy szmatka ta będzie pozostawiała kłaczki i włoski. Musi więc to być szmatka czysta, dobrze chłonąca wodę, z której na szybie nie pozostaną żadne resztki. Bywa, że szyby są tak brudne (choć tego nie widać), że już po umyciu jednej lub dwóch szmata jest tak brudna, że nie nadaje się do użytku. Nie ma innego wyjścia, należą ją zamienić na inną, czystą.

Zobacz również: Jak wybrać wycieraczki?

Idealnie do czyszczenia szyb samochodowych nadaje się ściereczka irchowa. Gorzej spisują się ściereczki z mikrofibry lub starych ręczników, zaś zupełnie dobrze wykonane ze zwykłego płótna, najlepiej bez dodatków sztucznych włókien. Nie nadają się szmatki z materiałów nie wchłaniających wody lub chłonących je słabo, takich jak polar.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama