reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Przegląd klimatyzacji - na czym polega i ile kosztuje?

Przegląd klimatyzacji - na czym polega i ile kosztuje?

Obecnie większość aut na polskich drogach jest wyposażona w klimatyzację i dziś trudno wyobrazić sobie użytkowanie samochodu bez tego użytecznego rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że o klimatyzację trzeba zadbać. Na czym polega i ile kosztuje przegląd klimatyzacji?

Klimatyzacja to niezwykle przydatne rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w trakcie upalnego lata, jak i zimą. Trzeba jednak pamiętać, że układ klimatyzacji, podobnie jak wiele innych elementów pojazdu, wymaga konserwacji i należy o niego zadbać. W przeciwnym wypadku pewnego dnia zamiast przyjemnie chłodnego powietrza wydobywającego się z kratek nawiewu możemy poczuć ciepły podmuch i brzydkie zapachy. Zaniedbania w układzie klimatyzacji mogą skutkować naprawami kosztującymi setki, a nawet i tysiące złotych.

Podstawową zasadą, która pozwoli utrzymać układ klimatyzacji w dobrym stanie, jest... częste korzystanie z klimatyzacji. Czynnik chłodzący, znajdujący się w układzie, w swoim składzie zawiera m.in. substancje smarujące i konserwujące, dzięki którym wszelkie elementy układu w trakcie pracy są smarowane i utrzymywane w dobrej kondycji. Długi przestój w korzystaniu z "klimy" działa negatywnie na sprawność układu, m.in. doprowadzając do szybszego starzenia się gumowych uszczelnień. Według fachowców klimatyzacji należy używać co najmniej raz na dwa tygodnie (także zimą), jednocześnie pozwalając jej popracować przez przynajmniej kilka minut.

Na czym polega i jak zrobić przegląd klimatyzacji?

Przegląd klimatyzacji polega na sprawdzeniu kondycji sprężarki, skuteczności chłodzenia układu oraz ilości czynnika chłodzącego, wyszukaniu wszelkich nieszczelności, wymianie kompresora (jeśli zajdzie taka potrzeba), kontroli i ewentualnej wymianie osuszacza, a także kontroli odpływu wody z parownika. W przypadku niedoboru czynnika chłodzącego konieczne jest jego uzupełnienie w celu przywrócenia prawidłowej sprawności "klimy". Ponadto w trakcie serwisu klimatyzacji układ jest odgrzybiany - grzyby, rozwijające się w przede wszystkim w parowniku, są odpowiedzialne za powstawanie brzydkich zapachów i mogą wywoływać alergie oraz choroby dróg oddechowych u pasażerów. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie auta do warsztatu, w którym mechanicy kompleksowo zajmą się układem klimatyzacji.

Przeglądu klimatyzacji powinniśmy dokonywać przynajmniej raz w roku. Idealną porą na przeprowadzenie tego zabiegu jest wiosna, kiedy to temperatury dopiero rosną, a w serwisach nie ma jeszcze kolejek. 

Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Ceny serwisu klimatyzacji bywają zróżnicowane i zależą od modelu auta, przeprowadzonych czynności i rodzaju czynnika chłodzącego. Zazwyczaj za przegląd układu klimatyzacji (bez konieczności wymiany lub napraw zużytych elementów) oraz wymianę czynnika chłodzącego zapłacimy około 100 zł - 200 zł. Jeśli zdecydujemy się na odgrzybianie i wymianę filtru kabinowego wtedy cena może wzrosnąć do około 300 zł. W najgorszej sytuacji są właściciele pojazdów, w których stosowany jest najnowszy czynnik R1234yf zamiast starszego R134a - wtedy przegląd klimatyzacji może kosztować nawet o kilkaset złotych więcej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama