| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Układ chłodzenia i klimatyzacja > Top 5: Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Top 5: Jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Za sprawą klimatyzacji upały stają się mniej dotkliwe dla pasażerów aut. Klima to jednak też konieczność znajomości pewnych zasad. Zatem jak bezpiecznie używać klimatyzacji w samochodzie latem?

Zobacz również: Jak dbać o klimatyzację?

Dobierz temperaturę optymalnie!

W kabinie pasażerskiej podczas jazdy latem wcale nie musi być przejmująco zimno. Szczególnie że nie każdy kierowca czy pasażer będzie w takich warunkach czuł się dobrze. Jakie są zatem warunki komfortowe? Optymalną temperaturą do funkcjonowania ludzkiego organizmu jest 19 - 21 stopni Celsjusza. Kierowcy posiadający klimatyzację automatyczną taką właśnie wartość powinni ustawić w panelu sterującym pracą nawiewów. Co z klimą manualną? W jej przypadku warto ostrożnie wachlować zarówno ustawieniem pokrętła ciepło-zimno, jak i prędkości pracy nawiewu.

Zobacz również: Klimatyzacja samochodowa nie działa. I co teraz?

Serwisowanie to prawdziwa świętość!

Klimatyzacja jest jednym z tych układów, które wymagają od kierowcy szczególnej uwagi. A uwaga ta odnosi się przede wszystkim do dwóch procedur serwisowych. Pierwszą jest regularna wymiana filtra przeciwpyłkowego połączona z odgrzybianiem kanałów wentylacyjnych. Jak często trzeba to powtarzać? Co najmniej raz w roku. Jeżeli kierowca często używa klimatyzacji, ewentualnie eksploatuje auto w szczególnie zapylonym środowisku, wymiana samego osadnika może być konieczna nawet dwa razy do roku.

Drugą z procedur jest uzupełnianie odczynnika chłodzącego. W zależności od częstotliwości użytkowania klimatyzacji, wizyta u mechanika może być konieczna nawet raz na kilka lat. Ma jednak kluczową rolę. Bez odczynnika klima nie będzie mogła schłodzić wnętrza pojazdu. Będzie wiała ciepłym powietrzem. Poza tym użytkowanie schładzacza bez wystarczającej ilości odczynnika jest groźne dla kompresora. To on zawiera olej smarujący jego mechanizm.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »