reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Tuning > Czy warto montowac kolorowe żarówki w aucie?

Czy warto montowac kolorowe żarówki w aucie?

Niektórzy kierowcy montują w swoich samochodach kolorowe światła – np. do świateł postojowych zakładają niebieskie żarówki, zmieniają kolor migaczy, czy też podświetlenia tylnej tablicy rejestracyjnej.

Białe, żółte selektywne, żółte samochodowe, czerwone – takie kolory mogą mieć światła samochodowe. Niebieskie, zielone czy fioletowe są surowo zabronione!

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z dnia 26 lutego 2003 r.) dokładnie określa, jaka barwa świateł może być w samochodzie użyta. Są to w zasadzie trzy kolory – biały lub żółty selektywny dla świateł przednich, żółty samochodowy dla kierunkowskazów i czerwony dla świateł tylnych i stop. Do tego biały do oświetlenia tablicy rejestracyjnej z tyłu. Innych barw używać po prostu nie wolno.

Zobacz również: Jak zamontować oświetlenie LED?

Argumentem podnoszonym czasem przez zwolenników kolorowego oświetlenia jest stara sentencja prawna, mówiąca, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Świadczy to o głębokim niezrozumieniu zasad prawa. W przypadku oświetlenia samochodu ustawa opisuje jedyne dozwolone barwy.

Kolorowe światła nie poprawiają też widoczności. Warto więc przypomnieć, jakie zasady dotyczące świateł obowiązują w Polsce.

Światła drogowe: mogą być 2 lub 4, ponadto jeśli pojazd jest wyposażony w 4 światła chowane, dopuszcza się 2 dodatkowe światła drogowe do ostrzegawczej sygnalizacji świetlnej, ich barwa musi być biała lub żółta selektywna. Powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 100 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, tzw. światłość wszystkich świateł drogowych nie może być mniejsza niż 30.000 cd i nie może przekraczać 225.000 cd.

Światła mijania powinny dostatecznie oświetlać drogę co najmniej na 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza, powinny być asymetryczne i oświetlać drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie.

Zobacz również: Plusy i minusy ksenonów - porady

Kierunkowskazy powinny migać z jedną częstotliwością w fazie, od 90 do 30 cykli na minutę, prawo reguluje nawet to, jak szybko mają się włączać - z opóźnieniem nie większym niż 1 s, a wyłączać z opóźnieniem większym niż 1,5 s od uruchomienia przełącznika kierunkowskazów.

Jedyna dopuszczalna ich barwa to żółta samochodowa, zaś świateł stop – czerwona. Na tym wyczerpuje się liczba dopuszczalnych kolorów i montowanie jakichkolwiek innych jest nielegalne.

Nawet oświetlenie tablicy rejestracyjnej musi być odpowiednie – biała żarówka, lub żarówki, które nie mogą być bezpośrednio widoczne z odległości 25 metrów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama