| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Słownik > Dodatki uszlachetniające do paliw

Dodatki uszlachetniające do paliw

Współcześnie produkowane paliwa zawierają w sobie niemal wszystko, co jest niezbędne dla prawidłowego procesu spalania w cylindrach samochodu. Można je jednak dodatkowo wzbogacać we własnym zakresie.

Zastosowanie czystego paliwa, wprost z dystrybutora, w samochodzie z silnikiem starszym, dostosowanym do paliwa zawierającego czteroetylek ołowiu, czyli do etyliny, może mieć dla silnika, a zwłaszcza dla jego zaworów, fatalne skutki. W sprzedaży jest dostępne kilka różnych płynów, których niewielki, wręcz homeopatyczny dodatek do paliwa pozwoli do minimum zmniejszyć możliwość zaistnienia tych skutków. Żaden z nich nie jest roztworem czteroetylku ołowiu, więc nie zachodzi obawa o zwiększenie zanieczyszczenia środowiska w wyniku ich stosowania lub zatrucia się w razie przypadkowego oblania skóry. Niemniej jednak należy ściśle stosować się do zaleceń dołączonych do nich instrukcji, zwłaszcza w części, dotyczącej BHP.

W sprzedaży są dostępne wielofunkcyjne dodatki do paliw, których głównym zadaniem jest utrzymywanie w czystości gaźnika i kanałów dolotowych silnika z zapłonem iskrowym. Dodatki te wpływają w pewnym stopniu na zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększają dynamikę silnika w wyniku niedopuszczenia do tworzenia się osadów wewnątrz gaźnika, zwłaszcza w jego gardzielach i w kolektorze ssącym, co zmniejsza niekorzystne opory oraz utrudnia powstawanie turbulencji pogarszających napełnianie cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną.

W silnikach z zapłonem iskrowym i wtryskiem paliwa stosuje się dodatki, oczyszczające i konserwujące układ wtryskowy, dzięki czemu żywotność jego elementów znacznie się wydłuża. W silnikach z zapłonem samoczynnym niemal nieodzownym dodatkiem do paliwa w okresie zimowym jest środek przeciwko powstawaniu w układzie paliwowym parafin, które mogą zapychać mikropory filtrów paliwowych. Inne wielofunkcyjne dodatki oprócz przeciwdziałania tworzeniu się parafin usuwają wodę z paliwa, a także potrafią czyścić zawory z nagaru.

Są także dostępne w sprzedaży specjalne dodatki, zwiększające w widoczny sposób osiągi silnika. Zawierają one specjalne utleniacze, które dostarczają dodatkowych porcji tlenu już po znalezieniu się w komorze spalania cylindra, dzięki czemu paliwo spala się szybciej i dokładniej, co podnosi sprawność, a tym samym użyteczną moc silnika.

Z uwagi na to, że wielu producentów zamieszcza na swoich produktach informacje, iż nie w każdych warunkach można uzyskać rezultaty, o których mówią reklamy i prospekty reklamowe, do stosowania „cudownych” dodatków należy podchodzić z dużą rezerwą.

Zobacz też: Oleje w samochodzie

Czytaj także

Źródło:

Własne
VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »