reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Opel Omega B/B FL: wymiana świec zapłonowych

Opel Omega B/B FL: wymiana świec zapłonowych

Regularna wymiana świec zapłonowych w silniku benzynowym jest bardzo ważna. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany świec zapłonowych w Oplu Omega B.

Przedstawiony opis dotyczy modeli Omega B i Omega B FL (zwany też potocznie Omegą C).  W zależności od posiadanej wersji silnikowej należy kupić odpowiednią ilość świec. Pamiętajmy, żeby nie kierować się nazwą na starych świecach. Najprawdopodobniej były wymieniane kilka lat temu i w ich miejsce pojawiły się takie same, lecz z innymi oznaczeniami.

Zobacz też: Opel Omega B/B FL: wymiana oleju silnikowego

Najlepszym rozwiązaniem będzie podanie sprzedawcy: numeru nadwozia, roku produkcji, kodu silnika oraz pojemności. Koszt zakupu jednej sztuki to wydatek około 20 złotych. Świece wymieniamy co 4 lata, w silniku 2.0 115KM co 2 lata. Pracę wykonujemy na zimnym, ewentualnie delikatnie ciepłym silniku. W innym przypadku istnieje ryzyko ukręcenia świecy.

Uszkodzone gwinty lub ukręcone świece są możliwe do naprawienia, potrzebna jest jednak ingerencja specjalisty z odpowiednimi narzędziami. Plusem takiego zabiegu jest brak konieczności demontowania głowicy, minusem pozostaje cena. W zależności od miasta, ceny wahają się w granicach 150 – 350 złotych od świecy.

Pracę zaczynamy od silnika, który wymaga wymiany świec co 2 lata, czyli benzynowego 2.0 115KM. Zaczynamy od przewodów wysokiego napięcia. Mają one na sobie specjalne oznaczenie informujące o przyporządkowaniu do odpowiedniego cylindra. Jeśli nie znajdziemy żadnego numeru to warto wprowadzić swoje oznaczenia tak, żeby przy montażu uniknąć pomyłki. Pierwszy cylinder znajduje się od strony paska zębatego.

Pierwszy krok to zdjęcie końcówek przewodów ze świec. Nie należy ciągnąć za kable tylko za ich końcówki (fajki). Zanim przejdziemy do wykręcenia świec to należy wyczyścić dokładnie ich osłony. Najlepiej zrobić to za pomocą sprężonego powietrza. Wszelkie zabrudzenia muszą być usunięte, istnieje ryzyko wprowadzenia ich do środka silnika przez otwór po wykręconej świecy.

Odkręcamy je za pomocą klucza nasadowego 16. Prowadzimy go równo z osią świecy, żeby nie uszkodzić ceramicznego izolatora. Tak samo postępujemy z pozostałymi. Przechodzimy do montażu. Nowe świece wkręcamy ręcznie do momentu aż wyczujemy opór. Należy uważać, żeby nie wkręcać świecy ukośnie - uszkodzenie gwintu świecy w głowicy wiąże się z bardzo poważnymi kosztami napraw. Teraz dokręcamy świece kluczem dynamometrycznym, momentem 25Nm. W przypadku braku takiego narzędzia pozostaje nam wkręcanie na wyczucie - świece wkręcamy jednak niezbyt mocno, aby możliwe było ich łatwe odkręcenie.

Do tego potrzebne jest pewne doświadczenie, żeby nie uszkodzić świecy. Mało doświadczonym osobom polecamy zakup klucza dynamometrycznego. Przyda się w wielu pracach przy aucie. Na koniec zakładamy końcówki przewodów na świece zachowując odpowiednią kolejność.

Kolejnym silnikiem jest również 2.0 jednak o mocy 136KM. Pierwszy krok jaki musimy wykonać to demontaż osłony przewodów wysokiego napięcia. Zamocowana jest ona na dwóch śrubach, które znajdują się pomiędzy napisem „Ecotec”. Teraz zdejmujemy końcówki przewodów ze świec. Potrzebny jest do tego specjalny przyrząd. Znajduje się on na jednej z końcówek przewodów.

Czyścimy dokładnie okolice świec za pomocą odkurzacza lub sprężonego powietrza i odkręcamy świece kluczem do świec. Najlepiej jakby był na specjalnej przedłużce. Oczywiście klucz dynamometryczny jest wskazany. Przystępujemy do montażu. Wkręcamy nowe świece ręcznie a następnie dociągamy je kluczem dynamometrycznym momentem 25Nm. Podczas wykonywania tej czynności nie należy przekrzywiać klucza. Zakładamy końcówki przewodów i przykręcamy osłonę przewodów wysokiego napięcia.

Dalej: 2,2 144 KM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama