reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Zrób to sam > Audi A4 B5: wymiana oleju silnikowego

Audi A4 B5: wymiana oleju silnikowego

Regularne wymiany oleju silnikowego są dobrą metodą na zapewnienie silnikowi odpowiedniej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej w Audi A4 B5.


Wymiana oleju przewidziana jest, co 15 000 km, jednak można przyjąć wartość graniczną. Jeśli chodzi o sam olej mamy duży wybór. Całą pracę polecamy wykonywać z pozycji podnośnika warsztatowego lub kanału. Pewne jest, że auto musi być całe w górze. Wymianę prowadzimy na rozgrzanym silniku.

Zaczynamy od zlania przepracowanego oleju silnikowego. Jeżeli mamy silnik Diesla o mocy 115km musimy najpierw odkręcić pokrywę obudowy filtru. W tym celu będzie nam potrzebny klucz do filtrów. Dalsze kroki są takie same dla każdej wersji silnikowej. Unosimy samochód lub wjeżdżamy na kanał i demontuje dolną osłonę silnika. Podstawiamy puste naczynie pod korek spustowy oleju silnikowego.

Zobacz też: Audi A4 B5: kontrola nadwozia

Należy uważać, żeby nie odkręcić korka spustowego oleju skrzyni biegów. Ten od oleju silnikowego jest dostępny tylko po wymontowaniu dolnej osłony.

Czyścimy dokładnie korek i dokręcamy go. Przechodzimy do wymiany filtru oleju. Znajduje się on z boku silnika silnika. Warto kupić sobie specjalny klucz do wykręcania filtrów koszt to ok. 20zł. Czyścimy dokładnie miejsce przylegania filtru, pamiętając o zdjęciu pozostałości starej uszczelki. Smarujemy nową olejem silnikowy. Kręcimy do momentu aż pierścień uszczelniający nie zetknie się z powierzchnią. Wtedy musimy dokręcić go o 1/2 obrotu. W silniku Diesla o mocy 115km musimy najpierw odkręcić obudowę (co było wcześniej zaznaczone). Opuszczamy samochód i przechodzimy do zalania silnika nowym olejem.

Zobacz też: Audi A4 B5: wymiana filtru paliwa i powietrza

Potrzebna ilość według kodów silnika:
• AHL – 3.0L
• ADP, ARM, ADR, APT, ARG, AEB, APU, ANB, 1Z, AHH – 3.5L
• AFF, AFN, AHU, AJM, AVG – 3.8L
• ABC, AAH – 5.0L
• ACK, AFB, AKN – 5.5L
• APS, ARJ, APR, AQD – 5.7L
• AGA, ALF, AGB, ALG – 6.0L

Wlewamy nowy olej i sprawdzamy szczelność. Jeżeli nie widać żadnych wycieków uruchamiamy silnik i ponownie prowadzimy oględzin. Sprawdzić stan oleju na bagnecie czy jest w pozycji max. Przed ruszeniem powinniśmy zaczekać aż zgaśnie kontrolka oleju. Ponownie gasimy silnik i czekamy aż olej spłynie na dno miski olejowej. Jeśli nie ma żadnych wycieków możemy ruszać w drogę.

Zobacz też: Audi A4 B5: kontrola układu chłodzenia

Jeśli chodzi o materiały eksploatacyjne mamy duży wybór filtrów. W cenie do 50zł możemy już kupić dobry filtr. Jeżeli mamy problemy z wyborem odpowiedniego, warto posłużyć się numerem nadwozia. Cena oleju zależy od producenta, którego wybierzemy. Zużyty olej powinniśmy oddać w zakręconym pojemniku do punktu utylizacji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wymiana oleju silnikowego w Audi A4 B5.
Wymiana oleju silnikowego w Audi A4 B5.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama