reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Porady użytkowe > Co zrobić jak samochód zostanie skradziony?

Co zrobić jak samochód zostanie skradziony?

Dane policyjne pokazują, że przez pierwsze trzy kwartały roku 2012 w Polsce wszczęto ponad jedenaście tysięcy postępowań w sprawie kradzieży aut. Co zrobić w sytuacji w której nasz samochód zostanie skradziony?

W okresie od stycznia do września 2012 odnotowano o 4 % mniej kradzieży niż w roku 2011. Najpopularniejsze modele aut jakie są kradzione w Polsce to Volkswagen Golf i Volkswagen Passat oraz Audi A4 i Audi A6.

Zobacz też: Audi oferuje pakiety serwisowe

Czy to na pewno kradzież?

Wracając po swój samochód może zdarzyć się tak, że nie zastaniemy naszego auta w miejscu gdzie zaparkowaliśmy. Na początku należy się upewnić czy faktycznie zostawiliśmy pojazd w tym miejscu gdzie nam się wydaje a nie gdzie indziej. Warto też, zastanowić się czy auto nie zostało odholowane, bo stało w niewłaściwym miejscu. Można również upewnić się, czy brak auta nie jest spowodowany kiepskim psikusem kogoś znajomego bądź kogoś z rodziny lub znajomych, kto miał zapasowe kluczyki. Jeśli wykluczymy wszystkie te ewentualności wtedy sprawa jest jasna: to kradzież.

Zobacz też: Nie masz garażu? Jest sposób na przechowanie motocykla i letnich opon

Zachowaj zimną krew

W sytuacji kradzieży auta warto zachować spokój. W pierwszej kolejności należy powiadomić o tym zdarzeniu policję, potem ubezpieczyciela (oczywiście jeśli mamy wykupione AC).
Zgłoszenia można dokonać telefonicznie, jednak trzeba poczekać na przyjazd policji, która musi dokonać oględzin na miejscu zdarzenia. W czasie oczekiwania na funkcjonariuszy warto przygotować sobie dokumenty samochodu i dowód osobisty. Nie obędzie się również bez wizyty na komisariacie, gdzie zostanie sporządzone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Na komisariat trzeba zabrać swój dowód osobisty, dokumenty dotyczące pojazdu a także jego dodatkowego wyposażenia. Następnie kierowca otrzyma potwierdzenie o złożeniu zawiadomienia o przestępstwie dla ubezpieczyciela wraz z sygnaturą sprawy.

Kiedy otrzymamy pieniądze z ubezpieczenia?

Potwierdzenie z komisariatu ma bardzo duże znaczenie jeżeli chcemy ubiegać się o pieniądze z AC. Ubezpieczyciel życzy sobie, oby powiadomić go o kradzieży auta w jak najkrótszym czasie, który określony jest wcześniej w umowie. Zgłoszenia można dokonać telefonicznie. Z policyjnym potwierdzeniem można udać się do ubezpieczyciela osobiście, który przyjmie zgłoszenie a następnie wyśle do nas rzeczoznawcę, w celu spisanie szczegółowego raportu. Ubezpieczyciel będzie wymagał oddania wszystkich kompletów kluczy do pojazdu, a także dokumentów z nim związanych. Pieniędzy z ubezpieczenia możemy się spodziewać w ciągu 30 dni roboczych, licząc od daty zawiadomienia o zdarzeniu (kodeks cywilny art. 817).

Źródło: korkowo.pl

Zobacz też: Szyby samochodowe: kiedy naprawić, a kiedy wymienić?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama