REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płyn do spryskiwaczy a zawartość metanolu

Tani pyn do spryskiwaczy na 99% zawiera w sobie trujący metanol. Szukaj zatem takich, opartych na etanolu. Fot. Fotolia
Tani pyn do spryskiwaczy na 99% zawiera w sobie trujący metanol. Szukaj zatem takich, opartych na etanolu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płyn do spryskiwaczy jest czymś niezbędnym do prawidłowego utrzymania czystości przedniej i tylnej szyby. Niestety, od kilku lat dostępne są na rynku płyny z ponadnormatywną zawartością metanolu. Czym to grozi?

Bezpieczna podróż samochodem zależy w dużej mierze od czasu reakcji kierowcy na zaistniałe niebezpieczeństwo. Ulega on zdecydowanemu wydłużeniu jeśli widoczność z kabiny jest ograniczona, poprzez brud zalegający na szybach. Aby się go pozbyć potrzebne są zarówno dobre wycieraczki jak i skuteczny płyn, który zmiękczy i odtłuści powierzchnię szyby.

REKLAMA

Skład chemiczny płynu do spryskiwaczy

Na rynku dostępny jest ogromny wybór płynów do spryskiwaczy. Klient może nawet wybrać jeden z wielu ich zapachów, tak aby w trakcie ich używania w kabinie czuć było przyjemną woń owoców. Niestety, mało kto zwraca uwagę na to, co zawierają w swoich składzie obecnie produkowane płyny do spryskiwaczy. Wiele z nich, oprócz detergentu, barwników czy kompozycji zapachowej posiada także metanol, bardzo toksyczny i trujący alkohol alifatyczny.

Zobacz też: Płyny do spryskiwania szyb – zakresy temperatur, mieszanie, dolewanie wody

Metanol wrócił do łask

Od 2010 roku w myśl nowych przepisów producenci mogą ponownie używać metanolu w produktach chemicznych. To efekt zmian w dyrektywach Unii Europejskiej, którym Polska musiała się podporządkować. Producenci z branży chemicznej szybko dostrzegli w tym swoją szansę i rozpoczęli produkcję m.in. znacznie tańszych płynów do spryskiwaczy opartych na metanolu. Dawniej używano głównie alkoholu etylowego lub izopropylowego, ale ze względu na ich kilkakrotnie wyższą cenę od metanolu, wielu „producentów” postanowiło zarabiać na trującej chemii kosztem klienta.

Skutki wdychania metanolu

Jak bardzo niebezpiecznym związkiem jest metanol? Już 10 ml dawka powoduje u ludzi poważne problemy z widzeniem (bardzo często nawet utratę wzroku), zaburzenia ruchu, drgawki, palpitacje serca, kłopoty z oddychaniem, zaburzenia w pracy nerek a nawet śpiączkę. Z tego powodu polskie prawo zabraniało używać produktów, w których zawartość alkoholu metylowego przekraczała 3%. Po wprowadzeniu nowych przepisów UE zapis ten stał się nieważny, a  w wielu produktach chemicznych jego udział procentowy dochodzi nawet do 30%. Co ciekawe w innych krajach UE nie stosuje się tak trujących płynów do spryskiwaczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Zakup płynu do spryskiwaczy

Czemu używanie płynu opartego na metanolu jest tak niebezpieczne? Jeśli podróżujemy autem kilka godzin w trakcie złej pogody, to częstotliwość używania spryskiwaczy jest bardzo duża. Filtr kabinowy, nie wyłapuje tego typu cząstek, bo jego główną rolą jest odseparowanie gównie większych ciał stałych. Metanol przenika z łatwością przez skórę i wpływa bezpośrednio na nasz układ wzrokowy i nerwowy. Dlatego wybierając płyn do spryskiwaczy zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego skład a nie zapach (metanol ma woń zbliżoną do etanolu). Poza kierujmy się ceną, bo to ona w dużej mierze przedstawia jakość komponentów użytych do jego wyprodukowania. Te najtańsze prawie na pewno oparte są na alkoholu metylowym (bądź metanolu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA