| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Opony i felgi > Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jak stan techniczny opon wpływa na bezpieczeństwo kierowców?

Jeden na sześć wypadków drogowych wynikających z niesprawności technicznej auta był spowodowany przez zły stan techniczny opon. Z raportu opracowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w ubiegłym roku w Polsce odnotowano ponad 40 tys. wypadków drogowych.

W ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” firma Michelin podkreśla, jak istotne dla bezpieczeństwa na drodze jest prawidłowe ciśnienie w oponach.

W ubiegłym roku na polskich drogach wydarzyło się 40 065 wypadków, co w porównaniu z rokiem 2010 stanowi wzrost o 3,2 proc. W wypadkach zginęło 4 189 osób, a 49 501 zostało rannych. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w Polsce było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, a także nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Zobacz też: Opony z kolcami - kiedy można ich używać?

Statystyki policyjne pokazują, że część wypadków wynika z niesprawności technicznej pojazdu. Za ponad połowę z nich (53,8 proc.) odpowiadają braki w oświetleniu, zaś za blisko jedną czwartą (22,5 proc.) usterki układu hamulcowego. Trzecia najbardziej liczna grupa wypadków spowodowanych nieprawidłowym stanem technicznym pojazdu wynika z braków w ogumieniu (16,3 proc.). Jak podkreślają eksperci, w przypadku opon ważny jest zarówno ich stan, jak i odpowiednie napompowanie. Badania przeprowadzone przez Michelin pokazują, że utrzymywanie właściwego ciśnienia wpływa m.in. na bezpieczeństwo jazdy, zapewniając większą przyczepność i krótszą drogę hamowania.

źródło: „Wypadki drogowe w Polsce w 2011 roku”, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Ósma edycja ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod Kontrolą” ma na celu podnoszenie świadomości kierowców oraz ich edukowanie na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo, ekonomię i ekologię jazdy samochodem. W dniach 22-26 października 2012 r. w serwisach sieci Euromaster organizatorzy prowadzili bezpłatne pomiary, które w finale posłużą do stworzenia mapy obrazującej stan ciśnienia w oponach polskich samochodów.

Zobacz też: Dlaczego Polacy nie zmieniają opon na zimowe?

Konieczność podnoszenia wiedzy na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo jazdy jest tym bardziej istotna, że część polskich kierowców nie jest świadoma problemu. Z towarzyszącego akcji „Ciśnienie pod Kontrolą” badania 1] TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin wynika, że tylko 3 proc. respondentów uważa opony za znaczący element decydujący o bezpieczeństwie pojazdu.

- Warto edukować i uświadamiać kierowców, że każdy z nich ma realny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Wystarczy jedynie poświęcić chwilę na regularne sprawdzenie stanu ogumienia i poziomu ciśnienia w oponach tłumaczy Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Zobacz też: Jaki jest prawidłowy poziom ciśnienia w oponach i jak często kontrolować ciśnienie?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »