| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Napęd i skrzynia biegów > Świece żarowe: sprawdzenie stanu oraz wymiana

Świece żarowe: sprawdzenie stanu oraz wymiana

Świece żarowe ułatwiają rozruch silnika Diesla – na tym u większości z nas kończy się wiedza w tym temacie. Wraz ze znacznym spadkiem temperatury, wielu posiadaczy aut z silnikiem wysokoprężnym zaczyna mieć problem z uruchomieniem silnika. W poradniku przedstawiamy jak skontrolować stan świec żarowych oraz jak wymienić świece żarowe?

Jak sprawdzić czy świeca podgrzewa? Jak skontrolować stan świec żarowych?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie stanu świec żarowych jest użycie samochodowego próbnika napięcia. By to zrobić, należy zdjąć przewody lub odkręcić listwę podającą 12 volt. Następnie klips miernika podłączyć do klemy dodatniej akumulatora, a miernik przyłożyć do świecy. Jeśli zapali się lampka – oznacza, że napięcie przechodzi, czyli jest sprawna. W ten sposób należy przebadać wszystkie.
Jeśli na mierniku nie zapali się lampka – oznacza to, że świeca jest spalona i należy ją wymienić.

Drugi sposób na skontrolowanie stanu świec zarowych to wykręcenie świecy żarowej z głowicy, podanie napięcia i masy oraz obserwacja. Powinna zagrzewać się bardzo szybko, w przeciągu kilu sekund, do czerwoności na swoim końcu.
Jeśli dzieje się to zbyt długo lub w niewłaściwym miejscu jest uszkodzona i kwalifikuje do wymiany.

Druga metoda wymaga zachowania ostrożności. Podczas sprawdzania istnieje ryzyko poparzenia lub zwarcia. Pochłania więcej czasu. Jednak dokładnie widać jak zachowuje się świeca, można też ocenić jej poprawność działania.

Zobacz też: Zasada działania gaźnika. Jak działa gaźnik?

Pierwsza natomiast jest szybsza i mniej ryzykowna. Widać jedynie czy świeca jest sprawna czy uszkodzona, ale najczęściej to wystarczy.

Wymiana świec żarowych

Wymiana świecy żarowej nie jest trudna. Używając odpowiedniego klucza nasadowego (najczęściej 10mm), wykręcamy zużytą, a w jej miejsce wkręcamy nową. Na końcu zakładamy przewód lub listwę.
Podczas odkręcania, trzeba uważać aby świecy nie urwać. Przy zakręcaniu, dokręcić z odpowiednim momentem (najczęściej 14-17Nm), określonym dla danego pojazdu i typu silnika.
Przed przystąpieniem do pracy ważne jest, by dobrze wyczyścić okolice świec z brudu i kurzu, który mógł się nagromadzić. Najlepiej te miejsca oczyścić używając sprężonego powietrza. Tak, aby przy wyjmowaniu świecy niepożądanie nic nie wpadło do cylindra!

Zobacz też: Jaki akumulator wybrać przed zimą? Przegląd rozwiązań

Jedno podgrzanie świeć żarowych wystarczy

W samochodach nowszych podczas rozruchu nawet w bardzo niskich temperaturach, zupełnie wystarczy przekręcić kluczyć, odczekać aż zgaśnie kontrolka podgrzewania świec (żółta spiralka)i odpalać. Nie należy podgrzewać kilka razy. Jeśli silnik, układ paliwowy akumulator oraz rozrusznik jest sprawny, a świece podgrzewają, samochód powinien odpalić bez najmniejszych problemów, bez długiego kręcenia.
Nowe rozwiązania dogrzewają komorę spalania nawet kilka minut po uruchomieniu silnika. Wszystko zależy od panującej temperatury.

Zobacz też: Jak działają zmienne fazy rozrządu? Dlaczego są stosowane?

Świece dogrzewające - ciekawostka

Występują pojazdy, w których stosowane są świece żarowe dogrzewające płyn chłodniczy w małym obiegu silnika. Ma to na celu szybsze osiągnięcie temperatury roboczej. Podobnie jak w komorze spalania załączają się, gdy panuje odpowiednio niska temperatura i podgrzewają aż silnik osiągnie określoną  (najczęściej ok. 70 stopni).

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK