| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Nadwozie > Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Jak dbać o uszczelki szyb w samochodzie?

Samochodowe uszczelki szyb potrafią kosztować krocie, a w przypadku starszych aut ich dokupienie może być niezwykle trudne i czasochłonne. Jak zatem dbać o nie, aby posłużyły nam dłużej?

Uszczelki samochodowe: konserwacja

Kupując używany samochód, zwłaszcza starszy, wielu kierowców zwraca uwagę na kondycję jego nadwozia. Szukając ognisk rdzy, pomijają oni stan uszczelek szyb. Okazuje się, że może to ich bardzo drogo kosztować, gdyż ceny uszczelek, w zależności od marki i modelu pojazdu, potrafią sięgać nawet kilkuset złotych za sztukę. W rezultacie koszt wymiany kompletu uszczelek na nowe może sięgnąć kilku tysięcy złotych.

W przypadku starszych aut, których uszczelki wykonane były na bazie naturalnego kauczuku, czynnikiem przyspieszającym ich niszczenie jest promieniowanie UV oraz ozon. Są one bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, przez co pozostawienie ich na długi czas w warunkach wysokiego nasłonecznienia może wyraźnie przyspieszyć ich zużycie. Gdy stracą swoją elastyczność i prawidłowy kształt, przestają zabezpieczać wnętrze przed dostawaniem się do niego wody i powietrza, wymuszając tym samym na właścicielu auta ich zmianę.

Zobacz też: Jakie elementy auta warto sprawdzić przed zimą?

Aby ograniczyć zużywanie się uszczelek szyb auta, warto stosować odpowiednie preparaty do ich pielęgnacji. Dla osób, które nie dysponują w danej chwili takowymi, lub ich cena jest za wysoka, polecamy używanie gliceryny, jako środka konserwującego elementy gumowe. Unikać należy za to silikonu, który powoduje powstawanie szarych odbarwień na ich powierzchni.

Zimowa pielęgnacja uszczelek szyb

Prawidłowo konserwacja uszczelek jest szczególnie ważna w okresie zimowym kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera. Ryzyko, że zalegająca na aucie wilgoć doprowadzi do przymarznięcia uszczelek. Próba gwałtownego otwarcia drzwi może spowodować, że zostaną one trwale uszkodzone.

Aby ograniczyć ryzyko przymarznięcia uszczelek w okresie zimy warto okresowo przesmarować je najpierw. benzyną ekstrakcyjną (niewielką ilością) po czym denaturatem, dla dokładnego ich oczyszczenia z zalegającego brudu i wody. Inna metoda zakłada używanie gliceryny kosmetycznej. Problemem może być jednak fakt, że w przypadku nałożenia zbyt dużej jej ilości, będzie ona ulegać zabrudzeniu cząstkami kurzu i piachu. Na forach wielu użytkowników poleca także preparaty na bazie silikonu. Efekty jego działania są faktycznie od razu widoczne, jednak używanie go na dłuższą metę może spowodować uszkodzenie struktury uszczelki  i odbarwienie jej koloru.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »