REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaparowane szyby w aucie. Jak pozbyć się problemu?

Zaparowane szyby w aucie
Zaparowane szyby w aucie
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Szyby gwarantują widoczność, a to ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Zatem powstaje pytanie: co poradzić na zaparowane szyby w aucie?

Zaparowane szyby w aucie stanowią spory problem dla kierowcy. Czemu? Bo wilgoć ogranicza widoczność, a to ma niewątpliwy wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W przypadku pary groźna jest jednak nie tylko sama jazda, ale nawet poruszanie się po parkingu. Para zalegająca na szybach samochodowych ogranicza pole widzenia i może doprowadzić do stłuczki w czasie zajmowania miejsca parkingowego.

REKLAMA

Zaparowane szyby w aucie: jaki nawiew?

Odpowiedź na pytanie "jaki nawiew na zaparowane szyby w samochodzie?" wydaje się dość oczywista. Nawiew oczywiście należy ustawić na szyby. Warto jednak pamiętać o tym, aby mocno nie kontrastować temperatury w stosunku do tej, która panuje na zewnątrz. Bo to może wbrew pozorom wyłącznie wzmagać występowanie pary wodnej na szybie.

Jak zlikwidować zaparowane szyby w aucie?

REKLAMA

Bardzo wielu kierowców zastanawia się nad tym, co poradzić na zaparowane szyby w aucie. Powinni zdać sobie sprawę z tego, że aby skutecznie usunąć problem, warto tak naprawdę dowiedzieć się z czego on wynika. A powodem występowania pary zazwyczaj jest wilgoć, która zalega w kabinie pasażerskiej. Często mowa w tym przypadku o wodzie, którą są nasączone dywaniki czy wykładzina podłogi. Co z nią zrobić? Wnętrze należy dokładnie osuszyć - tj. np. wystawić auto przed garaż w słoneczny dzień i otworzyć drzwi.

Kierowca powinien pamiętać też o tym, że zaparowane szyby w samochodzie podczas deszczu mogą wynikać również z zapchanego filtra kabinowego. Na szczęście jego wymiana nie jest droga. Nowy osadnik kosztuje często już 20 - 30 złotych, a jego wymianę kierowca może wykonać we własnym zakresie.

Zaparowane szyby w samochodzie z klimatyzacją. Co to oznacza?

W twoim samochodzie jest uruchomiona klimatyzacja, a mimo wszystko szyby parują? Jeżeli para pojawi się przez pierwszych kilkanaście sekund po rozruchu, to może być absolutnie normalne. W sytuacji, w której para utrzymuje się w czasie jazdy, to może oznaczać usterkę schładzacza. Klimatyzacja osusza powietrze, para nie powinna zatem występować. Jakie mogą być powody zachodzenia szyb? Winny może być brak odczynnika w układzie klimatyzacyjnym, ewentualnie jego nieszczelność, bądź uszkodzenie np. kompresora. Podłoże usterki musi sprawdzić mechanik.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

Kierowcy zawodowi. Transportują, ale też napędzają polską gospodarkę

W Europie jest ich kilka milionów. Na co dzień wykonywana przez nich praca bywa niezauważana. To jednak poważny błąd. Bo przemierzają nawet kilkaset tysięcy km rocznie i przewożą nawet 14 mld ton towarów.

REKLAMA

Elektryk w garażu podziemnym? Oto nowe wytyczne ppoż dla takich obiektów

Pożary samochodów elektrycznych są długie. I niestety może do nich dojść także w garażach podziemnych. Co wtedy? Pojawiły się właśnie nowe wytyczne ppoż. Kluczowe jest to, że nowe rekomendacje zostały przygotowane przez naukowców we współpracy ze Strażą Pożarną.

Jeśli przejdziemy na samochody elektryczne, będziemy musieli zwiększyć zatrudnienie w straży pożarnej – straż trzeba wezwać do każdej kolizji

Tak jest przynajmniej teraz, przy obecnej technologii stosowanej w bateriach elektrycznych zasilających napęd. Żaden kierowca ani obecnie nawet serwis techniczny nie oceni właściwie zagrożenia pożaru lub innych niepożądanych skutków nawet drobnej kolizji.

REKLAMA