REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Auto na gaz CNG: jak to działa, czy to się opłaca?

Max Trela
Sprężony gaz ziemny czyli CNG, jest tańszy od propanu butanu (LPG) Fot. Fotolia
Sprężony gaz ziemny czyli CNG, jest tańszy od propanu butanu (LPG) Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gaz ziemny w samochodzie - czyli instalacja CNG - to tanie choć niepopularne w Polsce paliwo. Jakie są jego największe wady i zalety? Czy montowanie instalacji CNG jest opłacalne?

W Polsce króluje niepodzielnie gaz LPG. Dlaczego? Bo jest tańszy od benzyny, przeróbki są stosunkowo proste i można oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie W tej ostatniej konkurencji – oszczędzaniu – gaz ziemny, czyli gaz CNG jest jednak jeszcze lepszy.

REKLAMA

Wszystko przez to, że sprężony gaz ziemny, bo tym jest CNG, jest jeszcze tańszy od propanu butanu. Ponieważ jest on sprzężony, a nie ciekły kupuje się go na kilogramy, a nie litry – jak to wszystko przeliczymy to wyjdzie, że... Przejechanie 100 kilometrów na CNG kosztuje około 15 złotych. I mówimy tu o cyklu miejskim – nie mieszanym. CNG jest przy tym ekologiczny i bezpieczny w takim samym stopniu jak LPG.

Zobacz również: Jak zamontować LPG i nie zniszczyć samochodu?

Jeśli fabryka dała... Czemu nie!

REKLAMA

Jedynym problemem z CNG jest tak naprawdę sama instalacja. Sprężony pod wysokim ciśnieniem gaz potrzebuje specjalnych butli. Cylindry takie ważą nawet po kilkanaście kilogramów sztuka i nie ma mowy, żeby bardziej ograniczyć ich wagę. Zatem – TO PRAWDA – samochody z CNG są cięższe i mają słabsze osiągi... To spowodowane jest również mniejszą kalorycznością takiego paliwa.

Co ciekawe te mankamenty większości producentów aut nie przeszkadzają. Fabryczne, w pełni zintegrowane (nawet ze wskaźnikiem paliwa) instalacje na gaz ziemny montuje w swoich niektórych modelach fiat, volvo, ford, opel, seat, a nawet mercedes! Wybór jest stosunkowo duży nawet na rynku wtórnym i i co warto podkreślić są to auta tańsze niż uważane za najtańsze w eksploatacji diesle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Auto na gaz LPG – jak przygotować się do zimy?

Przeróbka ograniczonej użyteczności

Jeśli jednak nasze auto nie zostało wyposażone w instalacje CNG w fabryce przeróbka może się okazać kłopotliwa, droga i... uciążliwa.

REKLAMA

O ciężkich i dużych butlach (które zabiorą 2/3 pojemności bagażnika) już wspomnieliśmy, do tego dochodzi jeszcze odpowiednie zabezpieczenie termiczne zaworów przy butlach. To kosztowne, ale ważne w zimie, ponieważ woda potrafi je blokować. Instalacja ogrzewania w polskich warunkach może być konieczna.

Pamiętajmy również, że instalacje gazu CNG to instalacje wtryskowe! Gazu musi być bezpośrednio dostarczany do cylindrów. To oznacza, że odpada problem plastikowego kolektora, ale również trzeba się liczyć, ze koszty instalacji najniższe nie są. W końcu... Tankowanie... To właśnie ta największa uciążliwość. Wcale nie chodzi przy tym, ze jest ono długotrwałe (trwa około 5 do 10 minut) tylko o to, ze w Polsce nie ma takich stacji. Dowód... w Warszawie są dwa miejsca gdzie można zatankować CNG!

Zobacz również: Jak często wymieniać świece zapłonowe w samochodzie z LPG?

Zalety CNG:

- cena gazu
- bardzo niskie koszty przejechanego kilometra
- ekologia
- stosunkowo prosta obsługa

Wady CNG:

- wielkość i waga instalacji (przez butle)
- bardzo mała ilość miejsc, gdzie można tankować gaz CNG w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA