REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak myć samochód podczas upałów?

Jakubowski Ryszard
Jeśli myjąc swe auto nie będziemy uważać, to zamiast polepszyć jego wygląd, zaszkodzimy mu.
Jeśli myjąc swe auto nie będziemy uważać, to zamiast polepszyć jego wygląd, zaszkodzimy mu.
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Mycie samochodu jest czynnością, która może zarówno pomóc jego estetycznemu wyglądowi, jak i mu zaszkodzić. Wszystko zależy od tego, jak zostanie wykonana.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej myjni samochodowej (nawet samoobsługowej) gdzie wszystko, łącznie z detergentami i temperaturą wody myjącej jest dobrane pod kątem maksymalnej optymalizacji zabiegów kosmetycznych przeprowadzanych na karoserii auta. Jeżeli jest to niemożliwe z dowolnego powodu, a auto wymaga mycia, można to zrobić w warunkach domowych.

REKLAMA

Mycie auta na publicznym parkingu lub na ulicy w miejscu do tego nieprzeznaczonym, np. na brzegu rzek i odkrytych zbiorników wodnych jest nielegalne i może spotkać się z ostrymi i mało przyjemnymi represjami ze strony służb porządkowych.

Zobacz też: Przegląd auta po sezonie letnim - porady

REKLAMA

Do mycia samochodu można stosować w zasadzie tylko specjalne szampony, zawierające dodatki antykorozyjne i hydrofobowe, zapobiegające pozostawaniu kropel wody na powierzchni lakieru. Szampony te mają także silne środki zapobiegające wytrącaniu się wapnia, który jest jednym z minerałów, znajdujących się w wodzie zarówno czerpanej z rzek lub jezior, jak i studziennej lub wodociągowej. Jest on główną przyczyną powstawania brzydkich, jasnoszarych plamek na lakierze, jeżeli samochód po myciu nie zostanie bardzo dokładnie opłukany i osuszony.

Detergenty, zawarte w szamponach najkorzystniej działają w temperaturze około 50-60 stopni Celsjusza, a więc do mycia auta powinno się stosować wodę bardzo ciepłą, ale nie gorącą. Roztwór szamponu musi być przyrządzany w zalecanych proporcjach. Zbyt mało detergentu uniemożliwi usunięcie części zanieczyszczeń, np smarów. Nadmiar detergentu może uniemożliwić dokładne wypłukanie go nie tylko z zakamarków karoserii, ale także z większych płaszczyzn, np. z dachu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do mycia samochodu nadają się najlepiej specjalne, bardzo miękkie szczotki. Trochę gorzej spisują się gąbki. W ich porach mogą zatrzymywać się drobne ostre zanieczyszczenia, np. ziarnka piasku lub grubsze drobiny kurzu, którymi dość szybko i łatwo można doprowadzić do zmatowienia powierzchni lakieru. Najgorszym rozwiązaniem jest mycie karoserii szmatami, zwłaszcza owiniętymi na sztywnych szczotkach – zmiotkach. Jedynie felgi można myć szczotkami o dość sztywnym włosiu, najlepiej naturalnym. Nie stosować szczotek o sztywnym i grubym włosiu plastikowym.

Zobacz też: Jak zadbać o samochód na wiosnę i lato?

Podczas upałów samochód należy myć „na raty”, czyli natychmiast spłukiwać umyty fragment karoserii. W przeciwnym wypadku może nastąpić zasychanie detergentu zmieszanego z brudem, a tego rodzaju plamy bywają kłopotliwe do usunięcia. Po zakończeniu mycia należy starannie spłukać bieżącą wodą, najlepiej pod ciśnieniem, a potem osuszyć lakier strumieniem sprężonego powietrza albo bardzo miękkimi i czystymi ściereczkami, np irchowymi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA