reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Alergia - wpływ na jazdę samochodem

Alergia - wpływ na jazdę samochodem

Dolegliwości alergiczne mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak sobie radzić z alergią w samochodzie? O czym należy pamiętać?

Przełom kwietnia i maja to początek coraz intensywniejszego pylenia roślin. Wzrost stężenia alergenów w powietrzu powoduje u wielu osób silne reakcje alergiczne takie jak łzawienie z oczu, duszności czy nagłe ataki kaszlu. Dolegliwości te nie są obojętne z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy i mogą przyczynić się do stworzenia bardzo niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jazda z zamkniętymi oczami

Zauważmy, że nawet z pozoru błahe kichniecie może spowodować, że nie zareagujemy we właściwym czasie na potencjalne zagrożenie. Mimo że trwa ono przeciętnie tylko około 1 sekundy, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w tym czasie nasze oczy są zamknięte i właściwie jedziemy „ w ciemno”. Dlaczego ta jedna sekunda może zadecydować o naszym życiu lub zdrowiu?

Poruszając się samochodem z prędkością V= 50  [km/h] w czasie t= 1 [s] pokonamy drogę S= 13,9 [m]. przy prędkości 90 km/h dystans wydłuży się już do 25 m. Jadąc autostradą z prędkością V=140 km/h kichnięcie będzie oznaczać prawie 39 metrów pokonanych autem z zamkniętymi oczami!

Zobacz też: Wymiana filtra kabinowego, a wpływ na alergię

Dolegliwości alergiczne za kierownicą

Alergia wiąże się także z zaburzeniami widzenia. Intensywne łzawienie w wielu przypadkach po prostu uniemożliwia jazdę pojazdem. W takich sytuacjach trzeba koniecznie zatrzymać się i skorzystać z odpowiednich leków. Słowo „odpowiednich” ma tu niebagatelny wpływ.

Wiele ze znanych preparatów, służących minimalizowaniu objawów uczulenia, ma niekorzystny wpływ na zdolności psychomotoryczne kierowców. Przed zażyciem konkretnego leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną i zwrócić uwagę czy jego producent dopuszcza prowadzenia auta po jego zażyciu.

Szok anafilaktyczny

Do najniebezpieczniejszych sytuacji zalicza się wystąpienie tzw. szoku anafilaktycznego, którego typowe objawy to pojawienie się opuchlizny oraz wyraźnych problemów z oddychaniem. Jest on najczęściej następstwem ukąszenia przez konkretny gatunek owada, na którego jad osoba jest uczulona. W przypadku pojawienia się ww. objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, włączając w to wezwanie pogotowania.

Zobacz też: Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?

Aby ograniczyć dolegliwości spowodowane przez krążące w powietrzu alergeny, należy zadbać przede wszystkim o filtr kabinowy. Ograniczy on dostawanie się do wnętrza pyłków roślin. Poza tym, osoby uczulone na jad owadów, powinny nie otwierać szyb w trakcie jazd i w miarę możliwości korzystać z układu klimatyzacji pojazdu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama