| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Eksploatacja > Bezpieczeństwo > Co zrobić gdy auto wpadnie do wody?

Co zrobić gdy auto wpadnie do wody?


Wpadnięcie samochodu do wody np. w wyniku nieostrożnej jazdy jest na szczęście bardzo rzadkim przypadkiem. Warto jednak wiedzieć, jak się zachować w takich okolicznościach, aby ocalić życie.

Gdy auto wpadnie do rzeki i tonie w pozycji normalnej, czyli kołami do dołu, należy wówczas jak najszybciej zamknąć wszystkie wloty powietrza do kabiny, a wiec – nadmuch powietrza przez nagrzewnicę, okna, itp. Zwiększy to znacznie czas tonięcia, a więc czas potrzebny na ocenę sytuacji i zaplanowanie dalszych działań. Jeżeli auto utrzymuje się na powierzchni, można spróbować je szybko opuścić. Wiąże się to z ryzykiem wpuszczenia przez otwarte drzwi wody do wnętrza, co znacznie przyspieszy tonięcie. Decydować, więc będą ułamki sekundy.

Powszechny zwyczaj jazdy z zablokowanymi wszystkimi drzwiami w samochodzie z obawy przed napadem lub z innych irracjonalnych pobudek można porównać do spaceru po linie nad klatką z głodnym tygrysem. Nie wolno blokować drzwi, przy których siedzą ludzie.

Zobacz również: Jak jechać w terenie leśnym?

Zanim samochód osiądzie na dnie należy rozpiąć lub przeciąć pasy bezpieczeństwa, odpiąć fotelik dziecięcy, jeżeli znajduje się w nim dziecko, zdjąć buty i ubranie krępujące ruchy (to bardzo ważne!), oraz usunąć z kieszeni wszystkie ciężkie przedmioty. Jest na to zaledwie kilka sekund, więc trzeba się spieszyć i działać rozważnie. Nie wpadać w panikę.

Kabina pojazdu będzie stopniowo, dość szybko wypełniała się wodą. Gdy jej poziom zbliży się na mniej więcej 20 cm do sufitu, można otworzyć drzwi. Wcześniejsze otwarcie drzwi jest pod wodą niemożliwe – napór wody na nie jest zbyt duży. Znacznie łatwiej je otworzyć, gdy ciśnienie na zewnątrz i wewnątrz pojazdu będzie podobne.

Zanim opuścisz pojazd

Przed opuszczeniem pojazdu trzeba upewnić się, że nic w tym nie przeszkodzi. A więc, czy nogi nie zaplątały się w pasy bezpieczeństwa, czy pasek od spodni albo jakaś część garderoby o coś nie zaczepiła. Następnie należy kilkakrotnie głęboko odetchnąć resztkami powietrza w kabinie, nabrać go dużo w płuca, otworzyć drzwi i przy opuszczaniu samochodu mocno odepchnąć się od niego nogami ku górze. Pamiętać o dziecku – jego fotelik wykonany z pianki ma sporą wyporność, więc nie powinno być problemu z jego wypłynięciem na powierzchnię.

Zobacz również: Jak zapobiegać pożarom samochodów?

Gdy samochód osiądzie na dnie do góry kołami, jedyną szansą na uratowanie życia jest natychmiastowe rozpięcie pasów bezpieczeństwa!!! Następnie należy jego sufit potraktować, jak podłogę. Jeżeli będzie to możliwe, wykonać wszystkie czynności, jak w przypadku tonięcia kołami do dołu. Nie szarpać się z drzwiami, zanim woda nie wypełni kabiny przynajmniej do ¾ jej wysokości. Gdyby drzwi się zakleszczyły, należy wypchnąć, najlepiej przy pomocy silnego uderzenia obiema nogami, jedną z największych szyb!

Wszystkie opisane czynności związane z ratowaniem się z tonącego samochodu są jedynie półśrodkami, zwiększającymi szanse na przeżycie. Stosują je kaskaderzy przy kręceniu scen katastrof drogowych, ale używane przy tym samochody mają mnóstwo różnych zabezpieczeń, np. mają zdemontowane urządzenia służące do blokowania drzwi. Poza tym kaskader ma pod ręką butlę ze sprężonym powietrzem na wypadek, gdyby coś się nie powiodło.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »