REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zminimalizować zmęczenie w czasie jazdy?

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Fot. Fotolia
Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Część kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że zmęczenie istotnie wpływa na spadek koncentracji w czasie jazdy. Dlatego wybierając się w każdą trasę zadbaj o to, by zminimalizować ryzyko popełnienia błędu spowodowanego zmęczeniem lub zaśnięcia za kierownicą. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Przygotowanie do podróży

REKLAMA

Zanim wyruszymy w trasę, powinniśmy ją dobrze rozplanować. Począwszy od godziny wyjazdu.
Wielu polskich kierowców decyduje się na wyjazd nocą. Rzeczywiście w dobie remontów i budowy dróg nocna jazda skutkuje napotkaniem mniejszych korków. Ale warto zaznaczyć, że jest to dobry pomysł dla kierowców młodszych i wyspanych.

Lekarze nie zalecają wyjazdów w godzinach świtu. Przebudzony przed 5:00 rano organizm ludzki jest jeszcze w fazie otępienia, przez co zmysły reagują z opóźnieniem. Naturalne jest dla człowieka, że przed świtem śpi i każde zaburzenie tego rytmu skutkuje wzmożonym zmęczeniem.

Przed podróżą należy unikać ciężkich posiłków wzmagających senność. Najlepiej zjeść zdrowe lekkie śniadanie lub lunch.
Zaplanuj trasę w ten sposób, żeby mieć zapas czasu na odpoczynek. Każdy kierowca powinien wyjść z auta w celu rozprostowania nóg mniej więcej co dwie-trzy godziny.

Zobacz też: Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jadąc w trasie

Dobrym pomysłem na zachowanie świeżości jest wietrzenie wnętrza auta oraz zapas wody. Nieźle sprawdzają się także słodkie przekąski, ale w niewielkich ilościach.

Co dwie-trzy godziny warto zrobić postój, a na miejsce odpoczynku wybrać miejsce wśród zieleni.
W celu poprawienia krążenia dobrze jest zrobić w trakcie postoju kilka ćwiczeń, przeciągnąć się.

Posiłek w trasie powinien się składać z ryby – jest naturalnym źródłem tauryny, środka pobudzającego.

REKLAMA

Przerwy na kawę  czy chłodny napój energetyczny należy traktować indywidualnie. U wielu kierowców kofeina i inne związki pobudzające, zawarte w napojach energetycznych, ,wzmagają dyskomfort. Poza tym działanie tego typu pobudzaczy jest zazwyczaj krótkotrwałe.

Jeżeli prowadząc poczujesz senność, nie staraj się na siłę utrzymać otwartych oczu. Po prostu zatrzymaj auto i się zdrzemnij. Sen to najlepszy regenerator dla organizmu. Nawet 10-20 minutowa drzemka efektywnie pobudzi i zregeneruje organizm.

Zobacz też: Jak myć samochód?

Jakie są najniebezpieczniejsze oznaki zmęczenia?

 Zaśnięcie za kierownicą zazwyczaj kończy się tragicznym w skutkach wypadkiem. Ze snem nikt jeszcze nie wygrał, choć wielu próbuje. Po czym poznać, że grozi nam 1-2 sekundowa utrata świadomości za kierownicą, jak to się zdarza w przypadku kierowców bardzo zmęczonych?

Pierwszym sygnałem, po którym powinniśmy bezwzględnie się przespać (oprócz notorycznego ziewania i przymykania oczu) jest fakt, że jadąc nie jesteśmy sobie w stanie przypomnieć ostatnich przejechanych dwóch kilometrów. Oznacza to, że choć jeszcze nie śpimy, nasz mózg jest tak przemęczony, że w każdej chwili możemy usnąć. Najlepszym sposobem na zmęczenie podczas jazdy jest drzemka, warto zatrzymać się na 20 minut i przespać niż jechać dalej i narażać życie swoje i innych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA