| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Zakup auta > Zastaw skarbowy na samochodzie

Zastaw skarbowy na samochodzie

Zakup samochodu z ustanowionym zastawem skarbowym jest możliwy, ale jednocześnie niezwykle ryzykowny.

Zastaw skarbowy na samochodzie

Zastaw skarbowy na jakiejkolwiek rzeczy należącej do dłużnika ustanawia urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika. Przy czym na samochodzie objętym zastawem skarbowym nie widnieją żadne stemple, tasiemki ani naklejki informujące, że jest zabezpieczeniem czyjejś spłaty. Tego typu informacja nie znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Tym samym warto zachować czujność, bo kupno samochodu objętego zastawem skarbowym to proszenie się o kłopoty.

Zobacz też: Cofnięty licznik kupionego samochodu

Zastaw skarbowy na samochodzie a możliwość sprzedaży

W myśl obowiązujących przepisów jeżeli urząd skarbowy dokonuje zastawu skarbowego na jednej z rzeczy należących do dłużnika to jest obciążenie jest przypisane do tej rzeczy nawet w przypadku, gdy dłużnik ją sprzeda. Samochód z zastawem skarbowym wciąż jest własnością dłużnika, czyli w ramach przepisów prawa może nim dowolnie dysponować - używać, pożyczać, a także sprzedać. Nie mniej nawet po sprzedaży samochód nadal będzie obciążony zastawem skarbowym i nowy właściciel będzie musiał się z tym liczyć.

Zobacz też: Cofnięty licznik kupionego samochodu (cz. 2.)

Zastaw skarbowy na samochodzie - jak postępować

W przypadku nieświadomego zakupu samochodu z zastawem skarbowym nie ma szans wygrać z urzędem skarbowym w przypadku, gdy ten upomni się o spłatę należności. możemy jedynie dochodzić swoich praw i próbować udowodnić przed sądem oszustwo osobie, która zataiła przed nami fakt obciążenia sprzedawanego samochodu zestawem skarbowym.

Dlatego najprościej upewnić się, czy kupowany przez nas samochód nie jest obciążony przez urząd skarbowy. W tym celu należy udać się do właściwego dla właściciela samochodu urzędu skarbowego, wypełnić wniosek i ponieść opłatę 20 zł w celu uzyskania informacji, czy na konkretnym pojeździe nie został założony zastaw skarbowy.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że informacja jest ważna w chwili, w której ją wydano. Następnego dnia stan prawny pojazdu może się zmienić.

Zobacz też: Reklamacja używanego samochodu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »