reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Rejestracja > Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Legalnie bez pieczątek!

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Legalnie bez pieczątek!

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego? Od 4 grudnia 2020 roku brak miejsc na pieczątki z przeglądu nie kwalifikuje dokumentu do wymiany!

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego ze względu na brak miejsca na pieczątki

Koniec miejsc na pieczątki z przeglądu technicznego do tej pory oznaczał mniej więcej tyle, że kierowca musiał udać się do wydziału komunikacji i wyrobić nowy dokument. Teraz sytuacja uległa zmianie. Nowe przepisy nie będą wymuszać wymiany dowodu rejestracyjnego - w końcu diagnosta wprowadza dane do systemu CEPiK i to w nim ważność badania sprawdzić mogą np. funkcjonariusze policji czy kupujący.

Brak miejsca na pieczątki: co w czasie przeglądu?

Kierowca, który w czasie przeglądu technicznego okaże diagnoście dowód rejestracyjny bez miejsca na kolejną pieczątkę, otrzyma oczywiście wpis do CEPiK, ale i papierowe zaświadczenie. I to będzie w tym momencie kluczowe. Czemu? Należy je oddać kupującemu pojazd (wystarczy mieć ostatnie zaświadczenie) lub mieć przy sobie np. w czasie wyjazdu za granicę - bo zagraniczne służby nie będą mogły sprawdzić danych w CEPiK.

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego. Oszczędności?

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego oznacza, że kierowcy będą mogli zaoszczędzić nieco gotówki. Kwota z pewnością nie jest wielka, bo w kieszeni właścicieli aut zostaną 54 złote. Ważniejsza jest jednak oszczędność czasu - związana z koniecznością złożenia wniosku i późniejszej wizyty w celu odebrania nowego dowodu rejestracyjnego.

Od kiedy koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego?

Zmiany wprowadzone na mocy tzw. pakietu deregulacyjnego weszły w życie 4 grudnia 2020 roku. To oznacza mniej więcej tyle, że brak miejsca na pieczątki z przeglądu technicznego nie będzie kwalifikował dowodu rejestracyjnego do wymiany. Oczywiście właściciel nadal ma możliwość wymiany - teraz będzie to jednak dobrowolne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama