REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich
Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Problemy z drogimi ubezpieczeniami mają m.in. Bułgarzy i Słoweńcy

Wspomniana już organizacja ubezpieczeniowa Insurance Europe regularnie publikuje dane na temat średniej składki ubezpieczeń komunikacyjnych. Najnowsze dostępne dane Insurance Europe (z 2015 r.) wskazują, że wówczas na jednego Polaka przypadała składka OC i AC wynosząca 84 euro (patrz poniższa tabela). Niższy wynik odnotowano tylko w pięciu z 30 porównywanych krajów Starego Kontynentu (Bułgaria - 76 euro, Łotwa - 42 euro, Rumunia - 55 euro, Turcja - 52 euro, Węgry - 49 euro). Analogiczne wyniki dla trzech sąsiadów Polski wyniosły: 137 euro (Czechy), 310 euro (Niemcy) oraz 97 euro (Słowacja). „Do krajów z najwyższym poziomem składek OC i AC na osobę można zaliczyć Szwajcarię oraz Luksemburg (odpowiednio 664 euro i 744 euro w 2015 r.)” - wymienia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.  

REKLAMA

W 2015 r. Polska wyróżniała się niższym poziomem składek ubezpieczeń komunikacyjnych (na osobę) niż Czechy, Słowacja oraz 22 inne kraje Europy.

Zobacz też: Liczba punktów karnych wpłynie na wysokość składki OC

Porównanie kosztu OC i AC staje się ciekawsze, jeżeli oprócz danych Insurance Europe weźmiemy pod uwagę informacje Eurostatu dotyczące przeciętnego poziomu wynagrodzeń netto. W poniższej tabeli zaprezentowano średni roczny poziom wynagrodzenia netto singla z poszczególnych krajów i obliczono udział składki OC i AC (na osobę) w tej kwocie wynagrodzenia. Wynik uzyskany dla Polski (koszt ubezpieczenia komunikacyjnego na osobę jako 0,9% rocznego wynagrodzenia singla) był niższy od średniej z 30 analizowanych krajów (1,1%). Znacznie wyższe wyniki odnotowano m.in. dla Luksemburga (1,9%), Bułgarii (1,8%), Słowenii (1,8%), Czech (1,5%) oraz Islandii (1,4%). „Na drugim końcu cenowego rankingu, ulokowała się Łotwa (0,4%) oraz Grecja (0,6%). Niskie wyniki (po 0,7%) odnotowano też dla Danii, Holandii, Szwecji, Turcji oraz Węgier. To wskazuje, że niewielkie obciążenia z tytułu polis komunikacyjnych nie są domeną tylko mało zamożnych krajów, gdzie mało osób wykupuje AC” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W świetle danych z 2015 r. Polska nie cechowała się wysokim poziomem cen ubezpieczeń komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 2016 roku wyniki dla Polski na pewno były już znacznie gorsze …

Ze względu na brak odpowiednich danych Insurance Europe, na razie nie można jeszcze sprawdzić, jak wyglądało podobne porównanie cenowe dla polis komunikacyjnych z 2016 r. Znacznie gorsze wyniki na pewno odnotowano dla dwóch krajów z najwyższymi wzrostami składek polis komunikacyjnych w Europie. Mowa o Polsce oraz Irlandii. W obydwu wymienionych państwach, roczna skala podwyżek składki za OC dla kierowców przekroczyła 40%. Koszty OC w 2017 roku wzrosły nawet o 60% - 80%.

Sprawdź aktualny koszt OC w rankingu OC na Ubea.pl

REKLAMA

Taka podwyżka nie może zostać skompensowana przez roczny wzrost wynagrodzeń. „Po zmianach z 2016 roku i 2017 roku, Polska prawdopodobnie dołączy do grona krajów Europy, w których relacja kosztu ubezpieczeń komunikacyjnych do poziomu wynagrodzeń jest gorsza od średniej” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Irlandia oraz Polska to jedyne kraje UE, w których średni koszt ubezpieczeń OC dla kierowców wzrósł o ponad 40% rocznie. Ta zmiana na pewno zwiększyła udział kosztów użytkowania samochodu w budżetach domowych rodzin.  

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA