REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu

Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu
Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu ma szereg zadań. Chroni kierowcę przed skutkami odpowiedzialności i zdarzenia, ale też chroni jego mienie.

Jesień to... niebezpieczny moment na drogach!

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Jesień jest tym momentem na drogach, który okazuje się szczególnie niebezpieczny. Wrzesień 2020 roku był drugim najbardziej niebezpiecznym miesiącem w zeszłym roku, a w okresie od września do grudnia na polskich drogach miało miejsca aż blisko 35 proc. wszystkich wypadków drogowych. Z kolei to właśnie w październiku 2020 r., a nie w marcu czy czerwcu, zginęło w nich najwięcej osób. A to prowadzi do jednego wniosku. Kierowca powinien zadbać o swoją ochronę poprzez właściwe ubezpieczenie.

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu, czyli OC to podstawa

REKLAMA

Znacie powiedzenie mówiące, że strzeżonego Pan Bóg strzeże? Pomyślcie o nim jesienią i... zajrzyjcie do dokumentów pojazdu. Sprawdźcie czy wykupiona dla niego polisa OC nadal jest aktualna. Bo jeżeli nie, to w roku 2021 grozi wam kara wynoszącą nawet 5600 zł. Aktualne OC ma jednak znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia zdarzenia drogowego. Jeżeli będziemy sprawcą wypadku lub innego zdarzenia na drodze, ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządziliśmy innym uczestnikom ruchu drogowego.

Kierowcy mogą wybierać z szerokiej oferty polis OC obecnych na naszym rynku. Faktem jednak jest, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zbliżone warunki, jeżeli chodzi o ochronę, ale różne ceny. Dlatego po polisę OC warto wybrać się do pośrednika finansowego, który pomoże wybrać nam najatrakcyjniejsze rozwiązanie – podpowiada Aleksandra Rajkowska, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Kluczem do sukcesu są zniżki na OC. Kierowca zbiera je wraz z każdym rokiem bezszkodowej jazdy. Zniżki może przenieść ze sobą wraz ze zmianą ubezpieczyciela – bo znalazł firmę z atrakcyjniejszą ofertą, ale też może je stracić po kolizji. Podczas kupowania OC warto zatem pomyśleć o tzw. gwarancji zachowania zniżek. Polega to na tym, że pierwsza kolizja w każdym roku nie powoduje odebrania zniżek.

Autocasco - nie jest tanie, ale czy potrzebne?

REKLAMA

OC chroni od skutków odpowiedzialności cywilnej. AC z kolei gwarantuje np. naprawę pojazdu w sytuacji, w której to wy jesteście sprawcą zdarzenia. Wysokość składki AC, którą płaci kierowca jest uzależniona od zakresu ochrony i innych, indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem, np. tych, dotyczących sposobu naprawy uszkodzonego pojazdu. Wpływ na składkę ma też wiek kierowcy, a nawet... miejsce parkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostawiając auto na strzeżonym osiedlu z dużym prawdopodobieństwem zapłacisz mniej, niż parkując auto przy ruchliwej ulicy, gdzie ryzyko kradzieży i uszkodzeń jest większe. – powiedziała Aleksandra Rajkowska, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Autocasco na godziny? Tak, to możliwe!

Ubezpieczenie AC jest zdecydowanie dość drogą opcją. Jak obniżyć jej koszt? Sposobów jest kilka. Przede wszystkim kierowca może wykupić autocasco tylko na ten czas, w którym naprawdę go potrzebuje. AC może obowiązywać przez kilka dni – bo kierowca akurat wyjeżdża na wakacje. Kolejną opcją jest minicasco, w którym zmniejsza się zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, ale i składka. Może być ona kilkukrotnie niższa od klasycznego AC.

Żeby było taniej, weź pakiet OC+AC

Gdy chcemy jeszcze bardziej ograniczyć koszty związane z zakupem ubezpieczenia, dobrym rozwiązaniem będzie zakup pakietu OC+AC, który zapewnia nam obowiązkową i dodatkową ochronę w niższej cenie. Przy takiej opcji wiele towarzystw ubezpieczeniowych za promocyjną cenę lub zupełnie za darmo oferuje dodatkowy pakiet Assistance.

Ochrona kierowcy i pasażera? To musi być NNW

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie NNW? Chroni kierowcę i pasażerów przed skutkami zdrowotnymi zdarzeń drogowych. Z niego można pokryć koszty leczenia, ewentualnie otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczyciele zazwyczaj określają górną granicę obowiązywania NNW. Kierowca ją pozna podczas kupowania polisy.

Bez przeglądu... nie ma wypłaty z odszkodowania

Stan techniczny pojazdu jest słowem-kluczem w przypadku wszelkiego rodzaju polis komunikacyjnych. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Na kondycję opon, układu hamulcowego czy reflektorów i wycieraczek.

Źródło: Materiały prasowe Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA