reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? To zależy...

Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? To zależy...

Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? W pewnych sytuacjach tak, a w pewnych nie. Kiedy właściciel pojazdu powinien pamiętać o polisie?

Czy wózek widłowy podlega OC?

Odpowiedź na pytanie o wózek widłowy i OC tak naprawdę zależy od przeznaczenia pojazdu. W sytuacji, w której jest on wykorzystywany wyłącznie do prac magazynowych, szkody spowodowane przez niego można likwidować na podstawie polisy OC zawartej w ramach prowadzenia działalności gospodarczej przez dany podmiot (np. sklep wysokopowierzchniowy). Problem zaczyna się wtedy, gdy wózek widłowy wjedzie na drogę - w tym także parking przed supermarketem. W takim przypadku z definicji prawa staje się pojazdem wolnobieżnym uczestniczącym w uchu i powinien podlegać obowiązkowi wykupienia polisy OC komunikacyjnego.

OC na wózek widłowy. Co w razie kolizji?

Podstawą w przypadku kolizji samochodu z wózkiem widłowym na parkingu jest spisanie oświadczenia. W nim należy wskazać maksymalną liczbę danych identyfikacyjnych (adres parkingu, właściciela wózka i prowadzącego wózek). Należy określić też rodzaj polisy OC chroniącej za szkody spowodowane przez pojazd.

Jeżeli do kolizji doszło na parkingu, a wózek widłowy miał polisę w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, ubezpieczyciel odrzuci pewnie roszczenie. Na podobnym stanowisku pewnie będzie też sąd. Wskazanie prowadzącego i właściciela pojazdu ułatwi dochodzenie odszkodowania.

Wózek widłowy: co zrobić w razie braku OC?

Właściciel pojazdu uszkodzonego przez wózek widłowy w razie odrzucenia roszczenia z OC działalności gospodarczej powinien skierować bezpośrednie roszczenie o naprawienie szkody do sprawcy. Warto pismo uzupełnić informacją, że w razie odrzucenia roszczenia, o fakcie kolizji poinformowany zostanie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i wymierzy kierowcy oraz właścicielowi pojazdu karę za brak obowiązkowego OC. Podstawą tu staną się przepisy: art. 23 ust. 1 i 23 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2060 – tekst jedn.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? To zależy...
Czy OC na wózek widłowy jest obowiązkowe? To zależy...

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prometeia

Grupa doradczo-inwestycyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama