REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe?

OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia
OC bez prawa jazdy - czy to możliwe? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób uważa, że posiadanie prawa jazdy jest wymagane do zakupu obowiązkowego OC. W praktyce sytuacja wygląda jednak nieco inaczej.

Wielu polskich kierowców jest przekonanych, że aby zakupić obowiązkowe ubezpieczenie OC koniecznie trzeba posiadać prawo jazdy. Taka sytuacja jest całkiem zrozumiała, bo ogromna większość osób kupujących obowiązkową polisę wcześniej zdała egzamin na prawo jazdy i posiada aktualne uprawnienia do kierowania pojazdami.

REKLAMA

Takie przekonanie jest jednak błędne. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych nie wymaga wcale posiadania prawa jazdy przez osobę kupującą komunikacyjne OC. Ubezpieczyciele muszą więc pozwolić na zakup obowiązkowej polisy również osobie bez prawa do kierowania pojazdami danej kategorii.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl tłumaczą, jak wygląda taki nietypowy zakup ubezpieczenia OC. Warto również wyjaśnić, w jakich sytuacjach może mieć on miejsce.

Kto kupuje OC bez prawa jazdy?

REKLAMA

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest na pewno rzadką sytuacją. Potwierdzają to również dane porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Wskazują one, że kalkulacje wykonywane przez internautów nieposiadających prawa jazdy są sporadyczne.

Użytkownicy kalkulatora OC nie muszą oczywiście ujawniać, dlaczego planują zakup obowiązkowej polisy OC, nie posiadając jeszcze prawa jazdy. Można jednak przypuszczać, że jednym z powodów jest oczekiwanie na potrzebny dokument przez młodego kierowcę, który jeszcze przed otrzymaniem „prawka” kupił pierwszy samochód i chce go ubezpieczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również pamiętać o osobach, które utraciły swoje prawo jazdy i mają niebawem odzyskać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Tacy klienci ubezpieczyciela również mogą kupić obowiązkowe OC nie posiadając prawa jazdy” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Współwłaściciel z prawem jazdy – czy jest konieczny?

REKLAMA

Doświadczenia porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sugerują, że łatwy zakup polisy OC przez osobę nieposiadającą prawa jazdy jest jak najbardziej możliwy. Co więcej, taką transakcję będzie można sfinalizować przez Internet. Zwykle istnieje jednak ważne ograniczenie dla nabywcy OC bez „prawka”.

Mianowicie taka osoba będzie musiała wskazać współwłaściciela pojazdu, który posiada aktualne prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Ten wymóg zakładów ubezpieczeń wynika z dwóch względów. Po pierwsze, trzeba wskazać ubezpieczycielowi osobę, która zamiast nabywcy OC nieposiadającego „prawka” będzie użytkowała dany pojazd. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą bowiem z założenia, że samochód lub motocykl nie jest kupowany po to, aby trzymać go w garażu.

Druga ważna kwestia dotyczy oceny ryzyka. „Zakładowi ubezpieczeń, który otrzymał informacje na temat historii szkód i doświadczenia co najmniej jednego współwłaściciela pojazdu, łatwiej będzie ustalić odpowiednią składkę OC”- tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Właściciel samochodu bez „prawka” może nieco zaoszczędzić 

Warto nadmienić, że odpowiedni wybór współwłaściciela pojazdu pozwala osobie nieposiadającej prawa jazdy na znaczące obniżenie kosztu obowiązkowej polisy OC. W tym kontekście można powołać się na przykładową kalkulację wykonaną przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl

Wspomniany serwis sprawdził sytuację osiemnastolatka z Warszawy, któremu ojciec niedawno przekazał swój poprzedni samochód. Chodzi o Volkswagena Golfa V 1.4 FSI Trendline z 2006 roku” - precyzuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Młody kierowca ze stolicy (kod pocztowy: 04-301) nie posiada jeszcze prawa jazdy, ale już teraz musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ze względu na konieczność obniżenia kosztów obowiązkowej polisy OC czterdziestoośmioletni ojciec nadal figuruje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (jako współwłaściciel). Jest to dobry pomysł, ponieważ starszy kierowca posiada siedmioletni okres bezszkodowej jazdy.

Dzięki ubezpieczeniu samochodu z jeżdżącym bezpiecznie ojcem, osiemnastolatek nieposiadający prawa jazdy zapłaci 1629 zł za najtańszą obowiązkową polisę (w Link4). Nie jest to wysoka składka jak na osobę, która nie posiada absolutnie żadnego doświadczenia za kierownicą” - komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Czy współwłasność samochodu ma jakieś wady?

Trzeba jednak pamiętać, że po rychłym otrzymaniu prawa jazdy młody kierowca wsiądzie „za kółko”. Skutki ewentualnej kolizji spowodowanej przez taką niedoświadczoną osobę wpłyną niestety również na jej ojca.

Mowa o częściowej utracie zniżek, która podwyższy koszt ubezpieczenia OC dotyczącego samodzielnie użytkowanego auta. Takiego negatywnego scenariusza można uniknąć jedynie po wykupieniu dodatkowej ochrony zniżek” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeniowa Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

REKLAMA

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

REKLAMA