| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Jak się obronić przed karą za brak OC?

Jak się obronić przed karą za brak OC?

Jak można uniknąć kary za brak polisy OC? Nie wszystkie wezwania do zapłacenia kary za brak OC są uzasadnione. Wyjaśniamy, co powinien robić kierowca, który otrzymał takie wezwanie bez przyczyny.

Spór z UFG może przenieść się do sądu cywilnego

Obowiązujące przepisy wskazują, że w ciągu 30 dni od otrzymania pisma wzywającego do zapłaty kary za brak OC kierowca może nie tylko skontaktować się z UFG w celu wyjaśnienia sytuacji. Możliwe jest również wniesienie do sądu pozwu związanego z ustaleniem zasadności obowiązku ubezpieczenia. „Z takiego rozwiązania warto skorzystać wtedy, gdy jesteśmy przekonani, że obowiązek wykupywania obowiązkowej polisy nie istniał, a Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny prezentuje inne stanowisko” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Zgodnie z artykułem 10 ustęp 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych: „ustalenia spełnienia lub nieistnienia obowiązku ubezpieczenia można dochodzić przed sądem powszechnym”. W cytowanym przepisie mowa o sądzie cywilnym, który określi, czy w danej sytuacji wykupienie OC dla kierowców rzeczywiście było konieczne. Warto dodać, że właściciele pojazdów mechanicznych w odpowiedzi na niezadowalające ich stanowisko UFG czasem wnoszą skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. „Takie skargi zostają jednak oddalone, ponieważ spory związane z obowiązkiem ubezpieczeniowym nie należą do właściwości warszawskiego WSA. Jako potwierdzenie można np. przytoczyć postanowienie wspomnianego sądu z 11 sierpnia 2018 r. (sygnatura akt VI SA/Wa 1185/16)” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W ramach podsumowania warto zwrócić uwagę na fakt, że aktualne przepisy przyznają kierowcy krótki termin (30 dni) na złożenie pozwu kwestionującego stanowisko Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dotyczące obowiązkowej polisy. Właśnie dlatego osoba wezwana do zapłacenia nienależnej kary, powinna działać szybko. Chodzi o to, żeby w ciągu 30 dni udało się załatwić dwie sprawy. Pierwszą z nich jest próba wyjaśnienia nieporozumienia poprzez przekazanie dokumentów Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. „Jeżeli stanowisko UFG nadal będzie niekorzystne, to kierowca powinien szybko złożyć pozew do sądu cywilnego. Warto pamiętać, że takie powództwo sądowe automatycznie wstrzymuje postępowanie egzekucyjne związane z niezapłaconą karą za brak OC” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Źródło: Ubea.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »