reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Ubezpieczenie pojazdu > Ubezpieczenie samochodu w roku 2012

Ubezpieczenie samochodu w roku 2012

Od początku roku 2012 nie będzie możliwości podwójnego opłacenia ubezpieczenia samochodu. Nabywca samochodu używanego nie będzie musiał wypowiadać umowy ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie OC

Ubezpieczeniem obowiązkowym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów.

Każdy kupujący samochód używany ma obowiązek jego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dotychczas kupujący miał 30 dni na wypowiedzenie dotychczasowej umowy ubezpieczeniowej, która wiązała poprzedniego właściciela pojazdu.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wprowadza zmiany w ubezpieczeniu OC.

Na nowego nabywcę używanego samochodu przejdą zarówno prawa jak i obowiązki wynikające z ubezpieczenia OC. Jeżeli jednak zawrze on umowę z innym ubezpieczycielem, wówczas umowa z dotychczasowym ubezpieczycielem będzie mogła być wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym. Do wypowiedzenia takiej umowy wystarczy forma pisemna a datą rozwiązania umowy, będzie data nadania pisma o wypowiedzeniu w dowolnej placówce pocztowej.

W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Obowiązki ubezpieczyciela

Nowelizacja nakłada na ubezpieczyciela dodatkowe obowiązki o informowaniu właściciela pojazdu o zbliżającym się terminie końca trwania umowy ubezpieczeniowej.

Nie później niż 14 dni przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do wysłania ubezpieczającemu informacji o ubezpieczeniu na kolejny okres ubezpieczenia.

Ubezpieczyciel w swoim piśmie powinien zawrzeć podstawowe informacje dotyczące ubezpieczenia.

Zobowiązany jest określić wysokość składki ubezpieczeniowej w przypadku, gdy dojdzie do zawarcia następnej umowy ubezpieczenia, pouczyć że wysokość składki, może ulec zmianie, jeżeli po wysłaniu informacji przez zakład ubezpieczeń wyjdą na jaw okoliczności mające wpływ na wysokość składki, oraz wskazanie tych okoliczności oraz pouczyć o prawie wypowiedzenia dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz o formie, możliwym sposobie oraz terminie złożenia tego wypowiedzenia. Pouczenie o skutkach wypowiedzenia oraz o skutkach braku tego wypowiedzenia, również należą do obowiązków zakładu ubezpieczeń.

Zobacz serwis: Auto i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama