reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Słownik > Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Termin dopuszczalnej masy całkowitej został unormowany przez ustawę Prawo o ruchu drogowym. Oznacza on łączną masę pojazdu lub zespołu pojazdów wraz z masą ładunku i osobami podróżującymi deklarowaną jako dopuszczalną na drodze procesu homologacyjnego. DMC jest wbijane do dowodu rejestracyjnego pojazdu i może być sprawdzane na drodze chociażby poprzez specjalne urządzenia znajdujące się w dyspozycji Inspekcji Transportu Drogowego.

Dopuszczalna masa całkowita: co to jest i czemu jest tak ważne?

Znajomość terminu dopuszczalnej masy całkowitej jest kluczowa chociażby dla tych prowadzących, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B. To daje im uprawnienia do prowadzenia pojazdów o DMC wynoszącym maksymalnie 3,5 tony. Wartość może zostać zwiększona do 4,25 tony na mocy nowelizacji przepisów, jednak wyłącznie w tym przypadku, w którym prowadzą samochód ekologiczny (np. o napędzie elektrycznym).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama