reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Odzyskaj VAT za samochód z kratką

Odzyskaj VAT za samochód z kratką

Kupiłeś samochód z kratką – nie udało ci się odzyskać pełnego VATu ? Nie mogłeś wykorzystać zwrotu za paliwo do takiego samochodu? Czas odzyskać część pieniędzy.

ETS broni kratki

Europejski Trybunał Sprawiedliwości po skierowaniu przez polski sąd pytania prejudycjalnego (mającego na celu wyjaśnienie kwestii prawnej przed wydaniem wyroku) wydał orzeczenie w sprawie zasad odliczania VATu. Konkretnie ETS zakwestionował WSZYSTKIE zmiany w zakresie możliwości dokonania odliczenia podatku VAT za samochody o wadze poniżej 3,5 tony dokonane po akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Podstawa orzeczenia

Na dzień 1 maja 2004 roku obowiązujące w Polsce przepisy pozwalały na pełne odliczenie VAT za tzw. samochody z kratką i za paliwo do nich. Zakładając rzecz jasna, że samochód był wykorzystywany w działalności gospodarczej podatnika VAT, zaś jego ładowność przekraczała 500 kg. Podobnie odliczeniu mogła polegać część raty leasingowej jeśli rzeczony samochód był użytkowany w oparciu o tę formę.

Zobacz również: Zwrot 425zł z opłaty za kartę pojazdu

W 2004 roku przepisy zostały zaostrzone – wprowadzono tzw. wzór Lisaka – który pozwalał na odliczenie VAT jeśli samochód posiadał ładowność powyżej 697 kg (dla samochodu 5 osobowego). W następnie w 2005 roku przepisy ponownie zaostrzono – tym razem wprowadzając kwotę limitu zwrotu VAT za samochód (60% VAT – ale nie więcej niż 6 tys. zł) – a także odmawiając prawa do odliczenia paliwa dla samochodów z kratką. Ta ostatnia zmiana obowiązuje do tej pory.

W orzeczeniu ETS powołał się na artykuł 17 ust. 6 akapit drugi szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Zawiera on szczególne rozwiązanie – które nie pozwalało państwom członkowskim na dokonywanie rozszerzenia ograniczeń w odliczaniu VAT po dacie wejścia w życie ww. dyrektywy. Biorąc pod uwagę, iż weszła ona w życie w stosunku do Polski z datą naszej akcesji (1 maja 2004r.) – wszelkie zmiany dokonane po tym czasie – łamiące powyższy zakaz są niezgodne z dyrektywą. Dotyczy to zarówno wzoru Lisaka (mimo, iż wszedł w życie również 1 maja ) jak i dalszego ograniczenia z 2005r.

Zobacz również: Kiedy można odliczyć VAT za samochód osobowy?

Stąd z punktu widzenia prawa wspólnotowego – istotne i zgodne z dyrektywą są przepisy obowiązujące przed 1 maja 2004 r. – a więc pełne odliczenie zarówno VAT, jak i PALIWA dla samochodów „z kratką”. Skutki mogą być doniosłe… i bardzo kosztowne dla Państwa.

Skutki orzeczenia – czyli jak skorzystać na złagodzeniu przepisów

Zarówno samochody z kratką kupione przed zmianą przepisów w 2004, jak i te, od których nie można było skorzystać z pełnego zwolnienia po zmianie przepisów w 2005 roku – zgodnie z orzeczeniem ETS powinny umożliwiać odpisanie VAT w całości. Jedynym warunkiem jest wypełnianie norm obowiązujących przed 1 maja 2004r. (a więc „klasyczne” samochody z kratką, o dopuszczalnej ładowności przekraczającej 500 kg).

Po wspomnianym orzeczeniu ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C 414/07 osoby, które posiadały (lub posiadały by)prawo do odliczeń przed akcesją , a po zmianach podatkowych:

  •  nie mogły odpisać VAT w całości za samochód (po zmianach w 2005r.)
  •  nie mogły odpisać VAT w ogóle (po zmianach zarówno w 2004 jak i 2005r.)
  •  nie mogły odpisać VAT za paliwo (po zmianach 2004/ 2005)

Zobacz też: Zwrot 425 zł z opłaty za kartę pojazdu

Mogą dokonać korekty VAT !

Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo. (o ile zachowały się faktury za dane miesiące).

Czas na złożenie korekty jest ograniczony w czasie. Zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy o VAT (o podatku od towarów i usług) termin ten upływa po 5 latach licząc od początku roku, w którym można było dokonać odpisu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo.
Jeśli samochód spełnia warunki starych przepisów o VAT – wówczas odliczeniu w ramach korekty może podlegać zarówno podatek wliczony w cenę samego auta, jak i w paliwo.

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Barbara Tomaszewska

doradca podatkowy, ekspert z zakresu prawa pracy, wynagrodzeń, ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama