reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Podatek od zakupu samochodu 2018

Podatek od zakupu samochodu 2018

Kupując samochód od osoby niebędącej płatnikiem VAT należy liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). W 2018 r. kwota podatku nie zmieni się dalej będzie wynosić 2 % wartości samochodu,

Obowiązek zapłaty PCC spoczywa na każdym, kto kupił samochód o wartości co najmniej 1000 zł od osoby, która nie jest podatnikiem VAT, a więc nie prowadzi działalności gospodarczej. Za auto zakupione w komisie samochodowym lub w salonie nie trzeba opłacać PCC ponieważ ten podatek został już wliczony w jego cenę.

Ile wynosi podatek od zakupu samochodu?

Wysokości PCC nie podaje się w konkretnej kwocie w zł. Wysokość PCC to 2 % wartości pojazdu.

Jak już zostało wspomniane obowiązku zapłaty PCC nie ma gdy wartość samochodu nie przekracza 1000 zł. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że użyto określenia ,,wartość'', a nie ,,cena'' samochodu''. Jakie to ma znaczenie? Gdyby chodziło o cenę samochodu to istniałby bardzo łatwy sposób na to by uniknąć podatku - wystarczyłoby na umowie wpisać cenę samochodu na niższą niż 1000 zł. Ten sposób jednak nie działa bo posłużono się pojęciem wartości pojazdu. Urzędnicy mają prawo do samodzielnego ustalenia wartości rynkowej pojazdu i ustalenia kwoty opodatkowania. Jeżeli więc urzędnik stwierdzi, że wartość na umowie jest znacznie niższa niż wartość rynkowa pojazdu, może domagać się wyjaśnień ze strony kupującego.

Od wyceny urzędnika można się odwołać.

Oczywiście istnieją legalne przypadki gdy wartość rynkowa pojazdu odbiega od zapłaconej za niego ceny (np.  auto jest uszkodzone). W takim wypadku przy zapłacie podatku warto posłużyć się odpowiednią dokumentacją (np. zdjęcia uszkodzonego pojazdu, faktury itd., która uzasadni niższą cenę.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Jak zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Podatek należy opłacić w ciągu 14 dni od dnia zakupu samochodu. Aby tego dokonać należy złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A jeżeli nabywców było kilku. Kliknij TUTAJ aby pobrać formularz PCC-3.

Nie ma konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym - formularz PCC może zostać wysłany na adres urzędu listem poleconym lub drogą elektroniczną (mailem).

Podatek wpłaca się na rachunek bankowy urzędu skarbowego.

Jeżeli podatnik spóźnił się z zapłatą podatku to aby uniknąć kary może złożyć oświadczenie (czynny żal), w którym przyzna się do popełnionego czynu a także zobowiązać do zapłaty zaległości wraz z odsetkami.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zwolnienia z podatku

Z podatku zwolniona jest transakcja, w której wartość zakupionego samochodu nie przekracza 1000 zł. Z podatku zwolnione są również osoby niepełnosprawne, które kupiły auto na własny, prywatny użytek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama