reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych nie dla wszystkich są zupełnie jasne. Problem stanowi m.in. prawidłowe rozliczanie się z naliczonego podatku VAT. Jak to zrobić najrozsądniej?

Podatek VAT: jak prawidłowo się z niego rozliczać?

Jak wpisywać w ewidencji i deklaracji VAT podatek naliczony do odliczenia od wydatków na samo­chód, skoro przysługuje mi prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego. Czy powinnam w ewidencji wykazać cały VAT, a w deklaracji odliczyć 50%?

Ewidencja zakupu służąca do prawidłowego rozliczenia VAT powinna zawierać m.in. kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządze­nia deklaracji podatkowej. Nie ma więc przeszkód, aby w ewidencji wykazać pełną kwotę VAT naliczone­go wynikającą z faktury (tę informację można zaliczyć do kategorii inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji).

Zobacz też: Zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu a obowiązek korekty odliczonego podaktu VAT przy jego nabyciu

Bez wątpienia ewidencja powinna natomiast zawierać informację o kwocie przy­sługującego podatnikowi odliczenia VAT naliczonego (w tym przypadku w kwocie 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodem). Jest to bowiem kwota wykazywana do odliczenia w deklaracji VAT. W deklaracji należy bowiem wykazać wyłącznie kwotę podatku naliczonego w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
reklama

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama