| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Podatki > Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

Jak wykazywać VAT naliczony od samochodów w ewidencji i deklaracji VAT

Nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych nie dla wszystkich są zupełnie jasne. Problem stanowi m.in. prawidłowe rozliczanie się z naliczonego podatku VAT. Jak to zrobić najrozsądniej?

Podatek VAT: jak prawidłowo się z niego rozliczać?

Jak wpisywać w ewidencji i deklaracji VAT podatek naliczony do odliczenia od wydatków na samo­chód, skoro przysługuje mi prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego. Czy powinnam w ewidencji wykazać cały VAT, a w deklaracji odliczyć 50%?

Ewidencja zakupu służąca do prawidłowego rozliczenia VAT powinna zawierać m.in. kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządze­nia deklaracji podatkowej. Nie ma więc przeszkód, aby w ewidencji wykazać pełną kwotę VAT naliczone­go wynikającą z faktury (tę informację można zaliczyć do kategorii inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji).

Zobacz też: Zmiana sposobu wykorzystywania pojazdu a obowiązek korekty odliczonego podaktu VAT przy jego nabyciu

Bez wątpienia ewidencja powinna natomiast zawierać informację o kwocie przy­sługującego podatnikowi odliczenia VAT naliczonego (w tym przypadku w kwocie 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki związane z samochodem). Jest to bowiem kwota wykazywana do odliczenia w deklaracji VAT. W deklaracji należy bowiem wykazać wyłącznie kwotę podatku naliczonego w takiej wysokości, w jakiej podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »