reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Najem samochodu > Najem samochodu – cz. 2

Najem samochodu – cz. 2

Zawierając umowę najmu samochodu powinniśmy zadbać o to, by treść umowy zawierała wszystkie postanowienia, co do których się umówiliśmy.

Zawierając umowę najmu warto określić cel użytku przedmiotu najmu. Zgodnie z art. 662 Kodeksu cywilnego wynajmujący jest obowiązany wydać najemcy przedmiot najmu, czyli w naszym przypadku samochodu, w stanie przydatnym do umówionego użytku. Co jeszcze istotniejsze to na wynajmującym spoczywa obowiązek utrzymania tej rzeczy w takim stanie przez cały czas trwania najmu.

Zobacz: Najem samochodu - piszemy umowę

Będzie to oznaczało, że na wynajmującym będzie spoczywać obowiązek wymiany uszkodzonych lub zniszczonych części składowych oraz dokonywanie wszelkich napraw i nakładów.

Wynajmującego nie będą jednak obciążać drobne naprawy połączone ze zwykłym używaniem rzeczy (np. wymiana opon). Drobne naprawy będą obciążały najemcę.

Obowiązkiem wynajmującego jest również wydanie przedmiotu najmu w umówionym terminie. Jeżeli brak jest w umowie postanowień odnoszących się do terminu wydania rzeczy wynajmujący powinien wydać ją niezwłocznie po wezwaniu przez najemcę.

Zobacz serwis: Auto i prawo

Podstawowym obowiązkiem najemcy jest płacenie czynszu.

Innym obowiązkiem najemcy jest obowiązek troszczenia się o rzecz najmu i używanie jej zgodnie z umową. Najemca musi zachować rzecz w stanie nie pogorszonym. Bez zgody wynajmującego nie wolno mu czynić w rzeczy najętej zmian sprzecznych z umową.

Zawierając umowę najemca zobowiązuje się również do używania przedmiotu najmu w sposób uzgodniony, a jeżeli strony sposobu używania nie uzgodniły, to w sposób odpowiadający właściwościom lub przeznaczeniu rzeczy.

Najemca, który wynajął samochód przeznaczony do przewozu osób, używa go do przewozu materiałów budowlanych.

W takiej sytuacji wynajmujący będzie miał możliwość wypowiedzenia umowy bez zachowania terminu wypowiedzenia, a więc ze skutkiem natychmiastowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama