| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

W sklepie internetowym zakupiłem części zamienne do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od tych wydatków odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych towarów? Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Tak, ograniczenie odliczenia VAT do 50% dotyczy również kosztów przesyłki nabytych części zamiennych. Części samochodowe są niewątpliwie wydatkiem związanym bezpośrednio z wykorzystywanym w prowa­dzonej przez Pana działalności gospodarczej samochodem osobowym. Wydatek na transport tych części jest integralnie związany z ich dostawą. Bez poniesienia tego wydatku nie zakupiłby Pan części samochodowych. Co więcej, koszt transportu towaru stanowi element podstawy opodatkowania dostawy towaru, gdy jest pobie­rany przez sprzedawcę (art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). Koszt transportu powinien być zatem traktowany jako element ceny nabycia towaru, jakim są części samochodowe. Dlatego należy przyjąć, że zarówno od nabycia części samochodowych, jak i od nabycia usługi przesyłki tych części powinien Pan odliczyć 50% VAT naliczonego.

Zobacz też: Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »