REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?
Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu?

Wykonanie zabudowy w pickupie może spowodować utratę prawa do pełnych odliczeń

Wykonanie zabudowy może, lecz nie musi, spowodować w Pańskim przypadku utratę prawa do pełnych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń będzie Pan obowiązany po wykonaniu przebudowy m.in. zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

REKLAMA

Zobacz też: Czy przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów wydatek na zakup CB radia?

W art. 86a ust. 11 ustawy o VAT zawarte są przepisy określające konsekwencje dokonywania zmian w pojazdach samochodowych. Przepisy te nie mają jednak zastosowania w przypadku wszystkich zmian dokonywanych w pojazdach samochodowych, lecz jedynie zmian w pojazdach samochodowych, dla któ­rych podatnicy obowiązani są przeprowadzać dodatkowe badania techniczne. Są to następujące pojazdy:

  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
  • pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu. Jeżeli w jednym ze wskazanych pojazdów samochodowych zostały wprowadzone zmiany, w wyniku któ­rych pojazd ten przestaje należeć do jednej z trzech wymienionych grup - pojazd samochodowy uznaje się  za pojazd, który nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 86a ust. 11 ustawy o VAT). W konsekwencji staje się on pojazdem, który nie uprawnia do dokonywania pełnych odliczeń:
  • od dnia wprowadzenia zmian - jeżeli data wprowadzenia zmian jest znana,
  • od okresu rozliczeniowego następującego po okresie rozliczeniowym, dla którego podatnik wykaże, że pojazd samochodowy spełniał wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT - jeżeli podatnik jest w stanie wykazać to dla jakiegoś okresu rozliczeniowego,
  • od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem samochodowym - w pozostałych przypadkach.

Stosowanie powyższych przepisów obrazuje poniższy przykład sformułowany przez Ministerstwo Fi­nansów w broszurze wydanej 1 kwietnia 2014 r. pt. „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi":

Zobacz też: Czy można odliczać 100% VAT od wydatków związanych z quadami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnik nabył w dniu 2 kwietnia 2014 r. pojazd samochodowy z jednym rzędem siedzeń z otwartą czę­ścią przeznaczoną do przewozu ładunków o dopuszczalnej ładowności przekraczającej 500 kg. Speł­nienie wymagań „konstrukcyjnych" tego pojazdu umożliwiło mu odliczenie 100% podatku od wydatków z nim związanych. Podatnik ponosił następujące wydatki:

  • zakup paliwa w dniu 3 kwietnia 2014 r.,
  • zakup opon w dniu 19 kwietnia 2014 r.,
  • zakup paliwa w dniu 22 kwietnia 2014 r.,
  • zakup usługi serwisowej w dniu 6 maja 2014 r.,
  • zakup paliwa w dniu 10 maja 2014 r. i w dniu 18 maja 2014 r.

REKLAMA

Podatnik dokonał zmian w pojeździe polegających na trwałym zabudowaniu części przeznaczonej do prze­wozu ładunków i wstawieniu tam siedzeń (6 siedzeń, nie licząc siedzenia kierowcy i pasażera obok kierow­cy). Podatnik nie złożył informacji, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Sytuacja I: podatnik posiada fakturę na wykonanie zabudowy z dnia 15 maja 2014 r. Podatnik ma prawo do odliczenia podatku w 100% od zakupów dokonywanych do dnia 14 maja 2014 r. bez konieczności ewentualnego przyporządkowywania, ile paliwa zużyto w okresie, w którym przysłu­giwało 100%, a ile w okresie z 50% odliczeniem. Natomiast od dnia 15 maja 2014 r. podatnik nie może dokonywać odliczenia podatku w pełnej wysokości, lecz musi stosować ograniczenie w wysokości 50%, czyli od zakupu paliwa w dniu 18 maja 2014 r. podatnik odliczy 50% podatku.

Sytuacja II: podatnik nie posiada faktury, ale okazał dokumenty (np. korespondencję mailową, poczto­wą z podmiotem dokonującym przebudowy, zdjęcia oznakowane datownikiem), na podstawie których można stwierdzić, że zmian dokonano w miesiącu maju 2014 r. Podatnik nie może dokonywać odliczenia podatku w pełnej wysokości, lecz musi stosować ograniczenie w wysokości 50% od wydatków ponie­sionych w miesiącu maju 2014 r., czyli od usługi serwisowej w dniu 6 maja 2014 r., zakupu paliwa w dniu 10 maja 2014 r. i w dniu 18 maja 2014 r. podatnik odliczy 50% podatku.

Sytuacja III: podatnik nie posiada faktury ani nie okazał żadnych dokumentów, które wskazywałyby na moment dokonania zmian w pojeździe. Podatnik nie może dokonywać odliczenia podatku w pełnej wy­sokości, lecz musi stosować ograniczenie do wysokości 50% od wydatków, od okresu rozliczeniowego, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył podatek naliczony od wydatków związanych z tym pojazdem, czyli od miesiąca kwietnia 2014 r.

Nie zawsze jednak konsekwencją dokonywania zmian, o których mowa w art. 86a ust. 11 ustawy o VAT, jest uznanie, że pojazd nie jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Również bowiem w takich przypadkach podatnicy mogą traktować pojazdy samochodowe jako wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (a w konsekwencji uprawniające do pełnych odliczeń). Niezbędne jest jednak wówczas:

  • złożenie w urzędzie skarbowym informacji VAT-26,
  • ustalenie przez podatnika zasad używania tych pojazdów wykluczających użycie tych pojazdów do ce­lów niezwiązanych z działalnością gospodarczą oraz
  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, która będzie potwierdzała, że pojazd jest wykorzystywany wy­łącznie do działalności

- art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Zobacz też: Czy wydatek na wymianę szyby samochodowej może zostać zaliczony do kosztów, jeżeli samochód nie ma AC?

REKLAMA

Podatnik bezpośrednio po dokonaniu zmian w samochodzie ustalił zasady wykluczające możliwość jego używania do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, złożył informację VAT-26 dotyczącą tego sa­mochodu oraz rozpoczął prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. W takim przypadku wykonanie zmian w pojeździe nie spowodowało utraty prawa do odliczenia podatku od wskazanych wydatków.

A zatem wykonanie w omawianej sytuacji zabudowy tylnej części samochodu może, lecz nie musi spowo­dować utraty prawa do pełnych odliczeń. Dla zachowania prawa do dokonywania pełnych odliczeń będzie Pan jednak obowiązany spełnić warunki określone w art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT, w tym zaprowadzić ewiden­cję przebiegu opisanego w pytaniu samochodu.

PODSTAWA PRAWNA: art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 211

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 100 pytań o samochód

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Miał więcej szczęścia, niż rozumu. Pijany uderzył w naczepę tira na A2. Cudem przeżył wypadek

Noc, autostrada A2 i pijany kierowca mazdy, który nie zauważył... jadącego tira. Japoński sedan uderzył w naczepę ciężarówki, a w wyniku uderzenia stracił praktycznie całe nadwozie. Kierowca wyszedł ze zdarzenia bez szwanku.

Nawet blisko 9 tys. zł kary dla kierowcy i to już po dwóch tygodniach. Stawki niedługo będą aktualizowane

Za niespełna 2 miesiące w Polsce po raz kolejny wzrosną kary dla kierowców. Mowa oczywiście o karach za brak OC. Od 1 lipca 2024 r. brak ważnej polisy będzie oznaczać nawet 8600 zł opłaty karnej. Tyle że ta kwota to dopiero początek kosztów.

Oto wielkie ułatwienia dla niepełnosprawnych. Nowe przepisy przyjęte

Nadciągają ważne zmiany dla osób korzystających z kart parkingowych. Parlament Europejski uchwalił przepisy o unijnej karcie osoby z niepełnosprawnością oraz europejskiej karcie parkingowej dla osób z niepełnosprawnością. Co to oznacza dla kierowców?

Jak chcemy podróżować? Zmiana myślenia to wynik kwestii środowiskowej i pokoleniowej

W ciągu ostatnich lat sposób postrzegania transportu uległ ewolucji, odzwierciedlając zarówno transformację branży motoryzacyjnej, jak i zmiany wartości społecznych. Co to oznacza w praktyce?

REKLAMA

Omoda w Europie. Polska stanie się ważną bazą dla chińskiej marki

Omoda nie bierze jeńców. Marka należąca do chińskiego giganta Chery Automobile rusza na europejską ekspansję. Ma utworzyć na Starym Kontynencie około siedmiu spółek zależnych. Jedna i dość kluczowa powstanie właśnie w Polsce.

Ubezpieczenie dla rowerzysty. Czy jest obowiązkowe? Jaką polisę wybrać?

Sezon rowerowy w pełni. A to oznacza, że rowerzyści powinni rozpatrzeć dość ważną kwestię. Czy przed ruszeniem w trasę muszą wykupić ubezpieczenie? I o jakiej konkretnie polisie warto pomyśleć?

Polacy rzucili się na samochody. Kupują je na potęgę. Rynek osiągnął wzrost o 18 proc.

Dane GUS nie pozostawiają złudzeń. Sprzedaż samochodów, motocykli oraz części zamiennych była najszybciej rosnącą, zdefiniowaną kategorią produktów w przypadku klienta detalicznego w I kwartale 2024 r.

Samochód z przebitym numerem VIN. Jak kupujący może się zabezpieczyć?

Klonowanie samochodów to proceder polegający na tym, że po kradzieży auto otrzymuje numer VIN z innego, identycznego modelu pojazdu. Jak kupujący powinni się zabezpieczać przed samochodem z taką wadą prawną?

REKLAMA

Ceny paliw na stacjach w maju 2024: po promocji gwałtowne podwyżki, kiedy benzyna po 7 zł za litr

Majówkowe obniżki cen paliw o 30 groszy na litrze to tania przekąska przed drogim – a nawet bardzo drogim – daniem głównym. Eksperci są zgodni, że cena 7 zł za litr benzyny na stacjach paliw w Polsce to kwestia dni. Dlaczego? Czy są szanse, że do wakacji paliwa znów potanieją?

112 km/h na "30". Kierowca stracił prawo jazdy i samochód

Na autostradzie A13 w austriackim Tyrolu kierowca z Polski jechał 112 km/h w strefie ograniczenia prędkości do 30 km/h - podała w niedzielę austriacka agencja APA, powołując się na miejscową policję.

REKLAMA