| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Francja – Sabaudia i Alpy Sabaudzkie

Francja – Sabaudia i Alpy Sabaudzkie

W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie. Jedynym mankamentem jest fakt, że nie są one jeszcze w większości sobą połączone, aby tworzyć „królestwo białego szaleństwa”. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville skłoniły Francuzów do poczynienia ogromnych inwestycji w infrastrukturę narciarską.

Region Sabaudii jest wprost stworzony to brania udziału w imprezach tego tylu. Dzięki warunkom klimatycznym (obfite opady śniegu, dobre nasłonecznienie) i formie terenu (słabo zalesione doliny) można było bez przeszkód wytyczyć trasy zjazdowe i utworzyć dogodne połączenia komunikacyjne przez dwie doliny Isere i Arc. Jest to bezsprzecznie miejsce dla narciarzy, którzy pragną jeździć na nartach bez konieczności pokonywania długiego dystansu do stoków.

Val d’Isere i Tignes

Stacja narciarska Tignes składa się z trzech osiedli: Le Lavachet, Val Claret i Tignes-le-Lac. Znakomita infrastruktura niestety nie idzie tu w parze z wyglądem miasteczek, wśród których, zwłaszcza w le Lac górują olbrzymie wieżowce. Leżąca 300 m niżej miejscowość Val d’Isere podobnie jak wspomniane Tignes zalicza się do najlepszych ośrodków sportów zimowych we Francji. Obie miejscowości należą do „Killyland” (nazwa pochodzi od nazwiska trzykrotnego mistrza olimpijskiego z Grenoble z 1968 roku – Jeana Claude Killy. Większość stoków posiada oznaczenie zielonych i niebieskich tras (łatwe trasy), ulokowane są one głównie w regionie Tignes, na zboczach Grande Motte i w partiach szczytowych gór znajdą się również trasy dla zaprawionych narciarzy. Najwięcej tras zjazdowych o charakterze sportowym znajduje się w Val d’Isere (np. na lodowcu Sources).

Trzy Doliny/Le Trois Vallees

Doskonały teren narciarski, który w zupełności mógłby Stanowic trzy niezależne części. Dzięki połączeniu stanowi swoiste eldorado dla narciarzy z licznymi i urozmaiconymi stokami. W śród sześciu największych ośrodków sportów zimowych najbardziej znane są Courchevel, Meribel, Les Menuires oraz Val Thorens. Stoki narciarskie stawiają duże wyzwanie – cześć z nich to strome rynny wyżłobione w zboczach przez lawiny. Oprócz tego każdy ośrodek dysponuje własną czarną superstradą . W Les Meniures jest to trasa z Pointe de la Masse, w Courchevel jest to zjazd z La Saulire.

Zobacz też: Francja- Alpy

Les Portes du Solei

Popularny region sportów zimowych złożony z dwunastu stacji narciarskich, setek kilometrów tras biegowych i stoków obsługiwanych przez ponad 200 wyciągów i kolejek linowych. Ta ski-arena rozciąga się na pograniczu Francji i Szwajcarii. Polecamy Abodance lub Chatel.

Chamonix – Mont – Blanc

Mont Blanc wznosi się dumnie na wysokość 4 807 m, otaczają go wokół niższe szczyty Aiguille Verte (4 121 m), Aiguille du Geant (4 013 m) oraz Aiguille du Midi (3 842 m). Urozmaicony region sportów zimowych należy do jednych z najstarszych w Europie. Samo Chamonix liczy około 10 000 mieszkańców i nadal zachowało częściowo charakter wioski. Znajdujące się tu tereny narciarskie różnią się od pozostałych, nowoczesnych ośrodków we francuskich Alpach. Ze względu na specyfikę terenu nie można tu było utworzyć narciarskiej karuzeli ani wyciągów przerzucających narciarzy z doliny do doliny. Mimo to doskonale odnajdą się tu rodziny z dziećmi a narciarze o przeciętnych możliwościach mogą wybrać północno-zachodnie zbocza doliny.

Przeczytaj: Lombardia i Dolina Aosty

La Clusaz

La Clusaz jest największym ośrodkiem narciarskim w paśmie gór Arvis. Z La Clusaz można wydostać się przy pomocy wyciągów lub kolejek linowych aż do pięciu innych terenów narciarskich obfitujących w trudne trasy i strome zjazdy.

Le Corbier

Położone na ośnieżonym płaskowyżu Le Corbier polecane jest szczególnie dla rodzin z dziećmi. Rozrzucone po okolicy domy noszą nazwy stacji kosmicznych, co tylko działa na ich korzyść czyniąc to miejsce wyjątkowym i rozpoznawalnym. Sezon narciarski trwa tu od grudnia do kwietnia a trasom narciarskim i biegowym nic nie można zarzucić.

Zamów ofertę "szytą na miarę" lub zimowy katalog!

Wynajmij dom lub apartament na zimowy wypoczynek w Sabaudii.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie
W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »