| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Holandii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Holandii?

Ulicami Rotterdamu codziennie porusza się ogromna liczba rowerzystów. Możemy zdobyć się na oryginalność i podróżować samochodem. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na tę opcję, możemy wypożyczyć samochód.

Podstawowe przepisy

W Holandii jest obowiązek używania świateł mijania wyłącznie w nocy. W dzień jest to konieczne tylko w warunkach ograniczonej widoczności. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 %. Używanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Zaś podróżowanie krajowymi autostradami jest bezpłatne. Maksymalna prędkość jaką możemy jechać w terenie zabudowanym to 50 km/h, w niezabudowanym – 80 km/h. Granica 100 km/h obowiązuje podczas jazdy drogami głównymi, a na autostradach wynosi ona 120 km/h.

Zobacz również: Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Wybierając się do Holandii warto zapoznać się z tabelą wysokości mandatów. 45 euro zapłacimy za nieprawidłowe parkowanie, od 20 - 280 euro za przekroczenie prędkości od 5 - 40 km//h. Jeśli prędkość zostanie przekroczona o większą ilość kilometrów, wówczas sprawa automatycznie kierowana jest do sądu. Mandat za nieużywanie pasów bezpieczeństwa wynosi, aż 75 euro. Rozmawianie podczas jazdy przez telefon komórkowy bez zestawu głośnomówiącego jest karane mandatem w wysokości 130 euro.

Parkingi w większości przypadków są płatne. Tylko parkingi oznaczone symbolem „P+R” – czyli Park and Ride nie wymagają uiszczenia odpowiednich opłat za parkowanie. W Holandii funkcjonują także tzw. „transferia” – czyli wydzielone miejsca parkingowe, które są usytuowane poza centrami miast. Użytkownicy takich parkingów otrzymują w zamian bilety komunikacji miejskiej, dzięki którym za darmo mogą dojechać do centrum. Jest to bardzo funkcjonalny i nowatorski system, który zmniejsza korkowanie się centrów miast.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Poruszanie się samochodem po tym kraju nie należy do najłatwiejszych. Głównie ze względu na dwujęzyczność i na kłopoty wynikające z rozszyfrowywania nazw miast czy dzielnic z języka flamandzkiego. Często wyjeżdżamy z danej miejscowości nie zdając sobie z tego sprawy i nim zdążymy zawrócić to już znajdujemy się w zupełnie innym miasteczku czy wiosce.

Samochodem po Holandii

Na pewno holenderskie krajobrazy wzbudzą naszą uwagę podczas pobytu na terenie tego kraju. Tolerancyjne przepisy prawne i liberalna polityka pozwalająca np. na konsumpcję narkotyków miękkich - jest atrakcyjna dla turystów i przyciąga rzesze ludności zainteresowaną ustrojem i specyfiką kraju tulipanów. Mimo, iż z Holandią kojarzą nam się bardziej rower,y niż samochody to nie znaczy jednak, że nie możemy się poruszać po niej na czterech kołach. Istnieje tu dużo wypożyczalni samochodowych, w których na pewno znajdziemy interesujący nas model auta. Za niewielką cenę będziemy mogli poznać zróżnicowany klimat Rotterdamu, Utrechtu czy też Amsterdamu. W każdym z tych miast możemy wynająć pokój w hotelu i przeznaczyć trochę czasu na poznanie specyfiki miasta.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »