reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Vanuatu

 

Wiza, przepisy wjazdowe

Przy pobycie turystycznym do 30 dni wiza nie jest wymagana. Wizy turystyczne i biznesowe na okres do 3 miesięcy wydawane są przy wjeździe. Trzeba okazać paszport ważny 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu, bilet powrotny oraz dowód posiadania wystarczających środków finansowych na czas pobytu.

Przepisy prawne

Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami.

Ubezpieczenie

Zalecane jest wykupienie pełnego ubezpieczenia, zwłaszcza zdrowotnego, pokrywającego koszty transportu chorego do innego kraju.

Szczepienia, służba zdrowia

Szczepienia nie są obowiązkowe. Na prowincji występuje zagrożenie malarią. Opieka zdrowotna jest dostępna jedynie w podstawowym zakresie. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie w Australii lub w Nowej Zelandii.

Informacje dla kierowców

Obowiązuje ruch prawostronny. Należy zachować dużą ostrożność z uwagi na bardzo złą jakość dróg. Można wynająć samochód.

Podróżowanie po kraju

Zaleca się – zwłaszcza kobietom – podróżowanie w grupach i unikanie odludnych miejsc. Należy unikać przebywania w pobliżu demonstracji. Poruszanie się po kraju jest utrudnione: lokalne linie lotnicze są bardzo drogie i często odwołują loty, transport łodziami jest okazjonalny.

Bezpieczeństwo

Podczas pobytu w Vanuatu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie na bieżąco rozwoju wydarzeń. Powinno się unikać samotnych wędrówek w nocy. Nie należy nosić przy sobie większej gotówki ani przedmiotów wartościowych. Zaleca się oddzielne trzymanie fotokopii paszportu, prawa jazdy, biletów lotniczych, czeków podróżnych i innych dokumentów.

Obyczaje

Z uwagi na normy religijne i kulturowe należy respektować wymogi dotyczące ubioru.

Przydatne informacje:

• Vanuatu leży w tropikalnomonsunowej strefie klimatycznej, na obszarze geograficznym o podwyższonym ryzyku występowania trzęsień ziemi i tsunami. W okresie od listopada do kwietnia jest pora cyklonów, ale w miarę dobrze funkcjonuje system ostrzegania. Okres od stycznia do kwietnia to pora tajfunów.

• Informacja dla amatorów popularnego w tym rejonie nurkowania: czynna jest jedna komora dekompresyjna w Port Vila Efate.

• Dodatkowe informacje dostępne są na stronach internetowych: http://www.vanuatu.net.vu/VanuatuOnlineDirectory. html http://www.vacations.tvb.gov.to/

Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Vanuatu. Najbliższy polski urząd konsularny znajduje się w Sydney (Australia).

Stolica: Port Vila
Waluta: vatu (VUV); 1 VUV = 100 centymów
Języki urzędowe: bislama, angielski, francuski
Inne języki: języki melanezyjskie (ok. 110)

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych


reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama