reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Zimbabwe

 

Wizy pobytowe i tranzytowe obywatele polscy uzyskują w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Zimbabwe za granicą lub w głównych granicznych punktach kontroli. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje 30 USD, dwukrotna – 45 USD. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 3 miesiące. Należy okazać bilet powrotny (lub środki na jego zakup) oraz udokumentowane środki na pokrycie kosztów pobytu (minimalna kwota na 1 dzień pobytu nie jest określona). Decyzje o okresie ważności wizy podejmuje urzędnik imigracyjny na granicy, który może wstemplować wizę jednokrotną lub dwukrotną do 60 dni. Obywatele polscy mieszkający na stałe w krajach regionu Afryki Południowej mogą otrzymać wizy wielokrotne ważne do 6 miesięcy. Wizę wystawioną przez ambasadę lub graniczny punkt kontroli przedłuża szef Centralnego Urzędu Imigracyjnego, jeśli cudzoziemiec przedstawi wiarygodny powód. Kartę tymczasowego pobytu można uzyskać na podstawie zaświadczenia z uczelni bądź firmy, kartę stałego pobytu – tylko w uzasadnionych sytuacjach życiowych (posiadanie współmałżonka obywatela Zimbabwe lub prowadzenie zarejestrowanej działalności gospodarczej i zamieszkiwanie na stałe w Zimbabwe).

Przepisy przewidują konfiskatę wywożonych środków płatniczych w walutach obcych większych niż równowartość 1000 USD i 150 000 ZWD w gotówce oraz w czekach na okaziciela. Wwóz waluty obcej przekraczającej 1000 USD powinien być udokumentowany w deklaracji celnej, co zapewni bezpieczny wywóz. Wymiana walut poza bankami jest zabroniona. Myśliwi zamierzający wwieźć broń służącą do polowań powinni uprzednio uzyskać zezwolenie (zwykle załatwiają to biura organizujące polowania). Można wywozić wyroby z kości słoniowej tylko po okazaniu zaświadczenia CITIES (przy zakupie należy żądać takiego zaświadczenia). Od 1 stycznia 2004 r. w cenę towarów wliczany jest podatek VAT, jednak nie ma jeszcze przepisów wykonawczych regulujących kwestie jego zwrotu turystom.

Posiadanie i wwóz wszelkich narkotyków są karalne. Zakazane jest noszenie ubiorów zbliżonych do mundurów wojskowych i policyjnych (szczególnie ubiorów typu battle-dress, panterek itp.). Osoby naruszające to prawo mogą podlegać karze grzywny lub nawet pozbawienia wolności. Należy unikać fotografowania niektórych obiektów (siedziba prezydenta, centra przesyłowe energii elektrycznej, poczta, skupiska ludzi). Na profesjonalną działalność fotograficzną należy mieć zezwolenie Ministerstwa Informacji (zgoda jest wydawana na podstawie złożonego wniosku i po wniesieniu opłaty 300 USD).

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama