| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Na Malcie, jak w całej UE, obowiązują podstawowe prawa chroniące konsumenta, m.in. w odniesieniu do wyjazdów zorganizowanych, bezpieczeństwa produktów, nieuczciwych warunków zawieranych umów oraz reklam wprowadzających w błąd. Wszelkie informacje i pomoc w tej sprawie można uzyskać na stronie internetowej Europejskiego Centrum Konsumenta: www.europa.eu.int.

Turyści nie podlegają obowiązkowi meldunkowemu.

Od 1 stycznia 2006 r. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zastąpiła dotychczasowy druk E-111 umożliwiający obywatelom Unii korzystanie z opieki medycznej w innych krajach członkowskich. Aby ją otrzymać, wystarczy zgłosić się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. EKUZ uprawnia tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych, dlatego wyjeżdżającym za granicę zaleca się, by wykupili dodatkowe ubezpieczenia prywatne, które w razie konieczności pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie oraz koszty opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wskazane jest wykupienie indywidualnego pakietu ubezpieczeniowego, szczególnie od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia (poza EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.

W czasie wyjazdów turystycznych można posługiwać się polskim prawem jazdy. Nie ma żadnych specjalnych wymagań związanych z ubezpieczeniami samochodowymi i wypadkowymi. Ruch samochodowy jest lewostronny.

Na Maltę najszybciej i najprościej można dostać się samolotem. Można tam również dotrzeć drogą lądową przez Włochy, a następnie z Sycylii promem na Maltę (promy wypływają m.in. z Salerno i Genui oraz z Catanii i Pozzallo). Najpraktyczniejszym środkiem lokomocji są autobusy. Przejazdy są w miarę tanie, bilety kosztują 10–40 centów. Mapkę z zaznaczonymi strefami oraz trasami autobusów i nocnych busów można dostać w centrum informacji w Valletta lub znaleźć na stronie internetowej Stowarzyszenia Maltańskiego Transportu Publicznego: www.atp.com.mt. Na stronie władz maltańskiego transportu (www.maltatransport.com) znajduje się mapka – po kliknięciu na wybraną miejscowość otrzymać można dokładny rozkład jazdy autobusów z podanymi godzinami odjazdów z pierwszego i ostatniego przystanku.

  • Malta leży w śródziemnomorskiej strefie klimatycznej. Nie występują tu ostre wiatry, średnia temperatura waha się od 14 st. C (listopad–kwiecień) do 32 st. C latem. Opady przeważają głównie w okresie zimy.
  • Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Republika Malty podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Rzymie (Włochy). W Valletta rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Valletta
Waluta: lira maltańska (MTL), zwana też funtem maltańskim, 1 MTL = 100 centów;
1 MTL = ok. 2,45 EUR
Języki urzędowe: maltański, angielski

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK