| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Mołdowa

 

Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i nocą – na drogach często spotyka się nie oświetlone pojazdy, w tym furmanki. Czasem nawierzchnia dróg gwałtownie zmienia się z dobrej na bardzo nierówną, przez co można uszkodzić zawieszenie samochodu. W miastach oświetlone są, i to nie zawsze, tylko główne ulice. Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym to 60 km/godz., na nie zabudowanym – 90 km/godz. Sieć stacji benzynowych jest wciąż rozbudowywana i jest w zasadzie wystarczająca. Najlepiej tankować na dużych, budzących zaufanie stacjach, gdzie z reguły paliwo jest dobrej jakości, takich jak PETROM, TIREX, ŁUKOIL. Sieć warsztatów naprawczych jest poza Kiszyniowem dosyć rzadka. Zwiększa się liczba przydrożnych restauracji i barów. Podróżujący na obcych numerach rejestracyjnych muszą się liczyć z częstymi kontrolami policji drogowej.

Nie ma ograniczeń, jednak ze względu na zły stan dróg, złe oznakowanie, a także nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego przez miejscowych kierowców poruszanie się po drogach publicznych może być znacznym problemem i nierzadko zagrożeniem. Między miastami działa sieć połączeń kolejowych i autobusowych. Sieć kolejowa jest bardzo słabo rozwinięta, a pociągi kursują bardzo wolno (pociąg jadący z Warszawy trasę od północnej granicy Republiki Mołdowy przez Ungheni do Kiszyniowa pokonuje w ciągu 10 godz.).

Zagrożenie przestępczością jest podobne jak w sąsiedniej Ukrainie. W miejscach zatłoczonych, w trolejbusach i mikrobusach należy uważać na złodziei kieszonkowych.

Dni wolne od pracy to: Nowy Rok, 7–8 stycznia – Prawosławne Boże Narodzenie, 8 marca – Dzień Kobiet, 1 maja – Święto Pracy, 9 maja – Dzień Zwycięstwa, 27 sierpnia – Święto Niepodległości, 31 sierpnia – Święto Języka Mołdawskiego, oraz święta ruchome: Wielkanoc, tydzień po prawosławnej Wielkanocy – Święto Zmarłych.

  • Z uwagi na zdarzające się kradzieże i oszustwa walutę należy wymieniać w kantorach, których jest stosunkowo dużo. Większość kantorów, podobnie jak banki, pracuje od 10.00 do 18.00; niektóre, szczególnie w dużych miastach, pracują non stop. Przed wymianą należy sprawdzić kurs walut w kilku kantorach, ponieważ może się on znacznie różnić. Niektóre kantory, oferujące atrakcyjny na pierwszy rzut oka kurs wymiany, pobierają 2-procentową prowizję niwelującą różnicę.
  • Sklepy otwarte są różnie – często do godziny 18.00, z wyjątkiem Kiszyniowa i większych miast, gdzie niektóre centra handlowe pracują do 21.00 i dłużej. Popularne są bazary, na których można kupić prawie wszystko. Bazary pracują w lecie od 8.00 do 17.00, a w zimie od 8.00 do zmierzchu. Ich stan sanitarny jest nie najlepszy, dlatego trzeba z rozwagą kupować tam produkty spożywcze – o czym niejednokrotnie przypominały miejscowe media.
  • Produkty z importu, zarówno spożywcze, jak i przemysłowe, są z reguły droższe, nieraz znacznie droższe niż w Polsce.
  • W miastach najdogodniejszym środkiem komunikacji są mikrobusy, łatwo dostępne i tanie. W dużych miastach dobrze działa sieć komunikacji trolejbusowej.
  • Przykładowe ceny: bilet do teatru kosztuje 20–50 MDL, nocleg w hotelu średniej klasy – od 400 do 600 MDL, w hotelu czterogwiazdkowym od 80 do 150 USD.

Stolica: Kiszyniów
Waluta: lej mołdawski (MDL), 1 MDL = 100 bani;
1 USD = ok. 13 MDL (kurs z końca 2006 r.)
Język urzędowy: mołdawski (tożsamy z rumuńskim)
Inne języki: rosyjski, ukraiński

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK