reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Mozambik

 

Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędzie konsularnym Mozambiku w Berlinie (tel. 0030 39876500) i w Rzymie (tel. 0039 0637514852) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną w wysokości ok. 100 USD za każdy dzień. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin wygaśnięcia wizy.

Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Przywóz i wywóz waluty miejscowej jest zabroniony. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia opłat dodatkowych zalecamy czeki wystawione w USD). Rand południowoafrykański jest akceptowany jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe.

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Nie ma przedstawiciela żadnego polskiego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wskazane jest wykupienie ubezpieczeń osobowych w renomowanych firmach.

Największe zagrożenie zdrowotne stanowią AIDS i malaria. Opieka medyczna na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich, za opłatą, w szpitalach państwowych. W klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane.

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Stan dróg publicznych jest zły.

Wskaźnik przestępczości jest wysoki. Odnotowuje się kradzieże samochodów, liczne są przypadki zabójstw, napadów rabunkowych, także z użyciem broni palnej. Zdarzają się coraz częściej napady na turystów na plażach w Maputo, Beirze i innych centrach turystycznych.

1 stycznia – Nowy Rok, 3 lutego – Dzień Bohaterów, 7 kwietnia – Dzień Kobiet, 1 Maja – Święto Pracy, 25 czerwca – Dzień Niepodległości, 7 września – Dzień Zwycięstwa, 25 września – Dzień Żołnierza, 4 października – Dzień Pokoju i Pojednania , 25 grudnia – Dzień Rodziny.

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Najbliższe, właściwe terytorialnie polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne to Ambasada RP w Pretorii (RPA). W Maputo rezyduje konsul honorowy RP.

Stolica: Maputo
Waluta: new metical (MZM), 1 MZM = 100 centavos;
1 USD = 26 MZM
Język urzędowy: portugalski
Inne języki: angielski, języki grupy etnicznej Bantu

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama