| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Myanmar

 

Obywateli polskich obowiązują wizy: pobytowa turystyczna (do 28 dni) lub tranzytowa (do 24 godzin). Można je uzyskać jedynie w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Myanmar (najbliższa placówka znajduje się w Berlinie, tel. 0049 30 206 15 710, faks 0049 30 206 49 757). W tranzycie do Myanmar można uzyskać wizę w ambasadzie tego kraju w Bangkoku (patrz: Tajlandia). Czas oczekiwania na wydanie wizy zależy od obciążenia urzędu. Do Myanmar można wjechać tylko przez przejścia graniczne w portach morskich i międzynarodowy port lotniczy Yangon Airport. Lądowe przejścia graniczne są dla turystów zamknięte. Dla dziecka powyżej 7 lat wpisanego do paszportu rodzica wystawiana jest osobna wiza (w paszporcie rodzica są wówczas 2 wizy). Przy wjeździe ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty upływu ważności wizy. Istnieje obowiązek posiadania biletu powrotnego do kraju macierzystego lub biletu do innego kraju. Nie ma obowiązku wykazania się określoną kwotą pieniędzy na dzień pobytu. W przypadku gdy nie wykupiono wcześniej świadczeń na zorganizowany pobyt turystyczny, obowiązkowa jest wymiana minimum 300 USD na specjalne bony płatnicze (towarowe) przy wjeździe. Przy wyjeździe bony te nie podlegają wymianie. Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi równowartość 10 USD.

Zagraniczne środki płatnicze przekraczające kwotę 2000 USD, biżuteria, sprzęt elektroniczny i fotograficzny muszą być ujęte w deklaracji celnej. Nie ma żadnych ograniczeń we wwozie i wywozie pieniędzy, ale nie można przywozić i wywozić kyatów. Można je wymienić jedynie na bony płatnicze (towarowe). Wywóz wizerunków Buddy wymaga uprzedniej zgody władz birmańskich (nie dotyczy to wyrobów rzemieślniczych). Nie ma możliwości zwrotu podatku VAT.

Przywóz walut obcych ograniczony jest do 5000 USD. Czeki podróżne są akceptowane i wymieniane (w celu uniknięcia opłat dodatkowych zalecamy czeki wystawione w USD). Rand południowoafrykański jest akceptowany jako środek płatniczy. Hotele, banki i sklepy przyjmują karty kredytowe.

Mimo że Birma znana jest z nielegalnej produkcji narkotyków, handel nimi lub przemyt są karane bardzo surowo, do kary śmierci włącznie.

Nie ma obowiązku meldunkowego. W hotelu turyści muszą wypełnić bardzo szczegółową kartę rejestracyjną.

Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych i komunikacyjnych. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane.

Nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne (chyba że upłynęło mniej niż 6 dni od wyjazdu z obszaru dotkniętego epidemią żółtej febry). W związku z zagrożeniem ptasią grypą wskazane są jednak, podobnie jak w całym regionie, szczepienia przeciwgrypowe wg wskazań lekarza. Nie ma formalnych problemów z dostępem do opieki medycznej. Lekarze mówią w języku angielskim. W szpitalu państwowym wizyta u lekarza jest praktycznie bezpłatna (bez lekarstw). Doba w szpitalu kosztuje ok. 40 USD, wizyta u prywatnego lekarza ok. 20 USD.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK