reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama

Kambodża

 

Obywateli RP obowiązują wizy pobytowe (w Kambodży nie istnieje kategoria wiz tranzytowych). Wizy pobytowe z ważnością na 30 dni można uzyskać na lotnisku lub na drogowych przejściach granicznych po wypełnieniu kwestionariusza i załączeniu dwóch zdjęć. Opłata za wizę pobytową turystyczną wynosi 20 USD, za biznesową – 25 USD. O wizy można się ubiegać w ambasadzie Królestwa Kambodży w Warszawie, w innych kambodżańskich przedstawicielstwach dyplomatyczno-konsularnych oraz poprzez Internet (szczegółowe informacje i formularze wizowe pod adresem: www.mfaic.gov.kh). W trakcie pobytu można przedłużyć wizę za dodatkową opłatą w wysokości: 45 USD (na 1 miesiąc), 75 USD (na 2 miesiące), 155 USD (wiza wielokrotna na 6 miesięcy), 285 USD (wiza wielokrotna na 12 miesięcy). Przy wjeździe wymagany jest przynajmniej czteromiesięczny okres ważności paszportu. Nie wymaga się okazywania biletu powrotnego ani też środków na pokrycie kosztów pobytu. Przy wylocie obowiązuje opłata wyjazdowa (lotniskowa) w wysokości 25 USD (dzieci do lat 2 – gratis, od 3 do 12 lat – 13 USD). Przy przelotach wewnętrznych opłata lotniskowa wynosi 6 USD. Na drogowych przejściach granicznych opłata wyjazdowa nie obowiązuje. Uwaga: nie można uzyskać wizy do Tajlandii na kambodżańskich granicznych przejściach drogowych.

Nie ma ograniczeń przy wwozie dewiz, natomiast wywieźć można do 10 tys. USD po udokumentowaniu źródła ich pochodzenia. Nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT od towarów zakupionych w Kambodży.

Karalne jest posiadanie narkotyków i handel nimi oraz wywóz oryginalnych dzieł sztuki khmerskiej, a także zwierząt, ptaków, płazów, gadów, owadów objętych ochroną.

Nie ma obowiązku meldunkowego. Hotele i pensjonaty rejestrują gości na podstawie paszportów lub ich fotokopii.

Nie są wymagane ubezpieczenia osobowe i zdrowotne.

Nie wymaga się szczepień profilaktycznych przed przyjazdem. Prawdopodobieństwo zachorowania na malarię występuje w zasadzie tylko w dżungli, na terenach podmokłych i bagiennych. Istnieje natomiast ryzyko zarażenia się wirusem HIV, ptasiej grypy, dengą, amebą, chorobami skórnymi. Nie zaleca się picia wody pochodzącej z otwartych zbiorników, źródeł, studni, jak również nie przegotowanej wody z sieci wodociągowej; bezpieczna jest woda butelkowana. Surowe owoce i warzywa należy dokładnie umyć i obrać. Zalecane jest częste mycie rąk, zwłaszcza po zakupach na miejscowym bazarze. W Kambodży nie ma państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Opieka medyczna jest płatna, dostępna głównie w miastach. Koszt wizyty u lekarza, także dentysty, wynosi 15–40 USD. Tyle samo może kosztować dobowy pobyt w miejscowym szpitalu, przy czym pacjent dodatkowo obowiązany jest pokryć koszty lekarstw, środków opatrunkowych oraz wyżywienia. Transport do szpitala zapewniają tylko prywatne kliniki, w których koszt dziennego pobytu wynosi od 80 do 200 USD. Cudzoziemcy z poważnymi problemami zdrowotnymi korzystają najczęściej z lekarskich usług specjalistycznych poza Kambodżą: w Bangkoku, Singapurze, Ho Chi Minh City.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Góral

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama