REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Gra w bule w cieniu parkowych platanów, publiczność ciągnąca do starożytnych amfiteatrów niczym przed 2000 laty, kontrowersyjne walki byków… Podróż do Prowansji może upłynąć pod znakiem nietypowych rozrywek.

Kto odwiedza Prowansję, ten podąża śladami starożytności. Czy to w Arles, w Nîmes czy w Orange, wszędzie natrafimy na pomniki starożytnej architektury i wykopaliska. Szczególną cechą tych śladów antyku jest jednak fakt, że włączono je do współczesnego życia, jak np. amfiteatry w Arles i Nîmes. Odbywają się w nich imprezy kulturalne, święta ludowe i walki byków.

REKLAMA

Do rzymskich teatrów w Arles, Orange i Vaison-la-Romaine publiczność ściąga tak jak przed 2000 lat. I, jakby to było zupełnie naturalne, jeszcze dziś przejeżdża się przez stare kamienne mosty, tak jakby starożytni rzymscy budowniczowie wznieśli je na wieczność.

Pétanque

REKLAMA

Gdzie tylko znajdzie się piaszczysty lub żwirowy placyk i kilka dających cień platanów, tam natychmiast może rozpocząć się gra w bule, czyli petankę, w której co najmniej dwóch mężczyzn ma pod ręką trzy stalowe kule (boules) i drewnianą kulkę zwaną cochonnet (świnką). Kiedyś rozgrywano jedynie jeu provençal na torze o długości 25 m, przy której gracze przed rzutem kulą brali trzy kroki rozbiegu.

Z powodu swej niepełnosprawności Jules Le Noir wynalazł w roku 1910 w La Ciotat pétanque, obecnie najbardziej popularną grę w Prowansji: bez rozbiegu, na torze o długości najwyżej 15 m. Poza tym reguły pozostały niezmienione. Wygrywa drużyna, która umieści swoje kule najbliżej kuleczki cochonnet. Najważniejsze turnieje organizowane są przez prasę codzienną i odbywają się każdego lata w Marsylii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Walki byków

Szczególnie na południowym zachodzie Prowansji, w Camargue i jej okolicach organizowane są regularnie walki byków. Podczas corridy, podobnie jak w Hiszpanii, byk zostaje zabity przez zawodowego matadora. Podczas novilladas dzieje się podobnie, tyle że byki są młodsze, matadorzy mniej doświadczeni, a bilety tańsze.

Krwawe walki byków wprowadził dopiero Napoleon III pod koniec XIX wieku. Całe wieki ludność prowansalska znała jedynie bezkrwawe cocardes, w których razeteur (toreador) musiał zdobyć umieszczoną między rogami byka kokardę z frędzlami. Najważniejsze walki obu rodzajów rozgrywane są w amfiteatrach Arles (Les Arènes) i Nîmes. W rejonie Camargue czy w Alpilles organizowane są ponadto pokazy walk farmerów na koniach (gardians) oraz przepędzanie byków przez ulice miasteczek.

Zamów katalog na lato lub ofertę "szytą na miarę".

Wynajmij dom na wakacje w Prowansji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA