| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Austria - warto wiedzieć

Austria - warto wiedzieć

Co przyda nam się na austriackiej autostradzie, a co na alpejskim zboczu? Dlaczego lepiej nie zbierać zbyt wielu grzybów w lesie ani nie próbować oswoić barana?

Jazda samochodem

Sieć drogowa jest bardzo gęsta i składa się z autostrad, dróg szybkiego ruchu, departamentalnych i komunalnych. Zarówno autostrady, jak i drogi szybkiego ruchu są dodatkowo płatne. Nalepki na szybę, zwane Pikerl, są dostępne na granicy i na stacjach benzynowych. Ich koszt wynosi 72,60 EUR na rok w przypadku samochodów osobowych i 29,00 EUR dla motocykli. Turyści mogą nabyć nalepki ważne 2 miesiące za 21,80 EUR lub ważne tylko tydzień za 10,90 EUR 10-dniowa nalepka dla samochodów osobowych kosztuje 7,60 EUR a dla motocykli 4,30 EUR.

Uwaga: przejazd przez niektóre tunele i przełęcze może być dodatkowo płatny.

Zasady ochrony przyrody

Ponieważ znaczne części Austrii podlegają surowym zasadom ochrony przyrody, zalecane jest zasięgnięcie w kompetentnym urzędzie do spraw turystyki lub urzędzie gminnym informacji, dotyczących roślin, znajdujących się pod ścisłą ochroną i tych, które można legalnie zrywać. Również grzybiarze, którzy zebrali więcej grzybów niż niewielki koszyczek na użytek własny, co budzi podejrzenie, że zbierają grzyby w celu dalszej odsprzedaży, muszą liczyć się z konsekwencjami, różnymi w różnych regionach, niekiedy bardzo surowymi. Kary pieniężne mogą być niestety bardzo dotkliwe.

Lekkomyślne zachowanie w górach

Nawet jeśli wygląda bardzo romantycznie, pamiętajmy: alpejski górski świat może stanowić prawdziwe zagrożenie dla »niedzielnych amatorów wspinaczki« w nieodpowiednim obuwiu i odzieży. Dla pewności powinniście Państwo koniecznie zaopatrzyć się w odpowiednie solidne obuwie oraz nawet w czasie pięknej pogody mieć ze sobą odzież przeciwdeszczową i ciepły sweter. Sensowne jest również posiadanie szczegółowych map turystycznych i materiałów opatrunkowych.

Kurczenie się alpejskich lodowców powoduje tworzenie się zdradzieckich lodowych szczelin, a przede wszystkim poszerzanie się tych już istniejących. Dlatego nie należy nigdy schodzić z wytyczonych szlaków i ściśle stosować się do rad doświadczonych przewodników górskich oraz gospodarzy wysokoalpejskich zagród.

Osoby nie posiadające doświadczenia i odpowiedniego treningu, powinny zdobywać trudniejsze szczyty wyłącznie w towarzystwie licencjonowanego przewodnika górskiego – a tacy są praktycznie we wszystkich wysokogórskich gminach. Należy także zawsze poinformować gospodarzy swej kwatery o kierunku planowanej wycieczki, aby w razie zagrożenia ratownicy wiedzieli, gdzie powinni Was szukać...

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »