reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Parki przyrody Chorwacji

Parki przyrody Chorwacji

Podróż do Chorwacji łączy się eksploracją archipelagów, parków przyrody czy też parków narodowych. Na jej terenie zetkniemy się z bogactwem krajobrazu. Warto znać przepisy wjazdowe obowiązujące na terenie tego państwa, co ułatwi nam poruszanie się pomiędzy różnymi krainami geograficznymi.

Na południowym krańcu półwyspu Istria znajduje się archipelag Brijuni, na który składa się 14 wysp i wysepek. Łączna powierzchnia archipelagu wynosi 36,3 kilometra kwadratowego. Jest to malownicze miejsce, które zadziwia rzeźbą terenu oraz różnorodnością fauny i flory.

Teren Parku Narodowego Kornati stanowi mekkę dla żeglarzy i turystów. Archipelag składa się z 89 wysp i wysepek. Ląd stanowi tylko jedną czwartą powierzchni parku. Do największych uroków parku można zaliczyć naturalne piękno, które jest dominującą cechą tej części Chorwacji. Znajdziemy tu także zabytki tj. rzymska willa w Mala Proversa, stary chrześcijański kościół Św. Marii czy średniowieczne twierdze i osady.

Zobacz też: Samochodem na chorwackie wyspy

Do najpiękniejszych Parków Narodowych zalicza się Krka, którego nazwa pochodzi od rzeki Krka. Park Narodowy usytuowany jest w Dalmacji Środkowej, zaledwie kilka kilometrów na północny-wschód od miasta Szybenik.

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to połączenie lesistego obszaru górskiego z 16 kryształowo czystymi jeziorami o błękitno-zielonym kolorze. Jeziora zasilane są przez liczne rzeczki i potoki. Wzajemnie połączone są spienionymi kaskadami i szumiącymi wodospadami.

Jeśli odwiedzimy region Gorski Kotar to naszą uwagę zwróci Park Narodowy Risnjak. Jego sporą część zajmuje masyw górski Risnjak, którego najwyższy szczyt mierzy 1528 metrów n.p.m. Piękno rozciągającej się tam przyrody to coś, przed czym nie można przejść obojętnie.


Park Narodowy Północny Velebit posiada wyjątkową różnorodność form krasowych oraz świata roślinnego i zwierzęcego, a to zaledwie część atrakcji tego obszaru przyrodniczego.

Zobacz też: Promem samochodowym do Grecji

Przepisy

Malowniczość Chorwacji zachęca do wycieczki objazdowej samochodem po tym kraju. Musimy uważać na przestrzeganie prędkości na terenie Chorwacji ponieważ mandaty nie należą do najniższych w Europie. Dodatkowo chorwacka policja może ukarać nas punktami karnymi. Przejazd na czerwonym świetle karany jest mandatem w wysokości od 2000-5000 HRK (1 korona chorwacka = około 0,53 złotego). Za nieprawidłowe wyprzedzanie zapłacimy od 700 – 2000 HRK. Maksymalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h, na drogach ekspresowych – 110 km/h a w terenie zabudowanym – 50 km/h. Jeżeli będziemy skorzystać z autostrady relacji Bregana-Zagrzeb, wyniesie nas to 5 HRK. Jadąc autostradą z Zagrzebia do Ravca zapłacimy 187 HRK.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Istria (Chorwacja)
Istria (Chorwacja)

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama