reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Jeżeli planujemy dopiero zacząć naszą przygodę z narciarstwem to podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego sprzętu. Jeżeli jesteśmy laikami w kwestii narciarstwa to najlepszym rozwiązaniem będzie porada eksperta.

Bezpieczeństwo na stoku

Zastanówmy się jaki rodzaj nart będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Dla jednych będą to narty carvingowe, dla innych klasyczny rodzaj nart bądź snowboard. Wielu z nas podróżuje samochodem do polskich i zagranicznych kurortów. Jest to dużo bardziej komfortowe od poruszania się pociągiem lub autobusem. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie przewozić sprzętu narciarskiego bez pokrowca, kiedy znajduje się on na dachu auta. Drobiny soli czy piasku mają negatywny wpływ na elementy wiązań.

Pamiętajmy także o konieczności zakładania kasku podczas wyboru tras o dużym stopniu trudności. Przed wejściem na stok przeprowadzajmy rozgrzewki. Dzięki temu rozgrzejemy nasze mięśnie i zmniejszymy ryzyko poważniejszych kontuzji. Nie zapominajmy również o dopasowaniu szybkości jazdy do warunków pogodowych. Zbyt duża brawura na stoku może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. 

Złote zasady zachowania się na stoku

Każdy narciarz – zarówno profesjonalista jak i amator – powinien znać zasady zachowania się na stoku. Są one regulowane przez Kodeks Narciarski. Kodeks Narciarski to bardzo ważny dokument, który powinien być przestrzegany przez wszystkich narciarzy. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Przypominamy wybrane fragmenty tego dokumentu, które pozwolą na bardziej rozważne poruszanie się na stoku.

Kodeks wymaga od nas ustępowania pierwszeństwa wolniej jadącemu narciarzowi. Nie wszyscy jednak o tym pamiętamy – często brawurowa jazda innych odbija się negatywnie na początkujących narciarzach. Ważne jest, aby nie zatrzymywać się na zwężeniach, zakrętach oraz mniej widocznych miejscach tras zjazdowych. Takie działanie prowadzi często do kolizji bądź bardziej poważnych wypadków.

Jeżeli staniemy się świadkami wypadku to powinniśmy koniecznie wezwać pomoc. Przed poszkodowanym należy pozostawić skrzyżowane narty. Udzielajmy pierwszej pomocy tylko wtedy, kiedy przeszliśmy odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Kodeks sugeruje, aby małe dzieci jeździły po stoku w odpowiednich kaskach, co kilkukrotnie zwiększa ich bezpieczeństwo. Podczas jazdy na nartach unikajmy spożywania alkoholu. Wpływa on negatywnie na koncentrację, co może doprowadzić do niepotrzebnych kolizji.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Niemcy

Narty carvingowe czy klasyczne?

Carvingi od kilku lat są coraz bardziej popularne wśród amatorów sportów zimowych. Faktem jest, iż łatwiej nauczyć jeździć się na nich aniżeli na nartach klasycznych. Ponadto na tego rodzaju sprzęcie osiągniemy dużo większą prędkość.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama