| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Most znajdujący się w Kruklankach to obowiązkowy punkt wycieczki globtroterów zwiedzających Mazury. Obok mostów zlokalizowanych w Kiepojcie i Stańczykach to jedna z ciekawszych i mniej znanych konstrukcji regionu mazurskiego.

Podróżując po Mazurach, a dokładnie po rejonie Mikołajek i Giżycka, warto udać się do miejscowości Kruklanki. Są one oddalone od Giżycka jedynie kilkanaście kilometrów północ, więc dojazd zajmie nam naprawdę chwilę. Oprócz przepięknej fauny i flory, tak bardzo charakterystycznej dla Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, znajduje się tam most, który częściowo został wysadzony 8 września 1945 roku. W praktycznie niezmienionej formie można go oglądać do dziś.

Zobacz również: Jak omijać miejsca tworzenia się korków?

Podczas I wojny światowej w roku 1915, wycofujące się oddziały rosyjskie wysadziły jedno z przęseł mostu. Następnie pod koniec wojny most został odbudowany. Po wykonanych pracach modernizacyjnych służył w niezmienionej formie prawie do końca II wojny światowej. Przed wycofaniem się wojsk niemieckich most został zaminowany. Jednak według przekazów historycznych detonator został nieprawidłowo zainstalowany. Dopiero w wyniku akcji grabieży Rosjan na terenie Prus, most wysadziła miejscowa ludność, motywowana chęcią zaprzestania tego procederu.

Zobacz również: Bezpieczeństwo w czasie podróży

Dziś most pozostaje w niezmienionej formie od czasów wojny. Pod mostem została wybudowana drewniana kładka, która umożliwia przedostanie się na drugą stronę rzeki. Ze znajdującego się obok wzgórza – na którym znajduje się punkt obserwacyjny – rozciąga się imponujący widok na lasy Kruklińskie i jezioro Patelnia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KnowBox Szkolenia

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »