| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Motoryzacyjne przewodniki > Poznaj urodę Szwajcarii

Poznaj urodę Szwajcarii

Na początku mówimy grzecznie »Hallo!« i zaraz czujemy się niezręcznie. Bo wprawdzie popularne jest przekonanie, że wszyscy Szwajcarzy pozdrawiają się serdecznym powiedzonkiem »Grüezi mitenand«, ale tak naprawdę jest ono legendą. Należy powiedzieć sobie raz na zawsze: oni tego nie robią! Mówią natomiast »tschou« i »tschüss«, »ciao« i »hoi«, »sali«, »salü zämä« – i tu tkwi problem! Bo nawet w niemieckojęzycznej części Szwajcarii nie mówi się po prostu szwajcarskim niemieckim, lecz bardzo wielu różnymi dialektami. Zapamiętanie stosownych form pozdrowień nie jest dla podróżujących proste, jednak każdy, kto uważnie słucha, zapewne prędko się przystosuje.

Obie izby ustawodawcze Rada Narodu (Nationalrat) i Rada Kantonów (Ständerat) tworzą łącznie Zgromadzenie Federalne (Bundesversammlung). Izby te obradują oddzielnie, cztery razy do roku. Wspólnie obie izby obradują w sprawie wyboru Rady Federalnej (Bundesrat), wyboru prezydenta oraz Trybunału Federalnego (Bundesgerichts), w razie potrzeby wykonania prawa ułaskawienia oraz celem rozstrzygania sporów kompetencyjnych. Rada Federalna, do której Zgromadzenie Federalne wyznacza siedmiu członków na okres czterech lat, stanowi organ, noszący w innych krajach nazwę rządu. Prezydent wybierany jest każdego roku w grudniu, na zmianę spośród kręgu siedmiu członków Rady Federalnej, przejmując funkcję szefa rządu na okres jednego roku. A oto kilka liczb, dotyczących Konfederacji, nazywanej po włosku Svizzera, po łacinie Helvetia a po francusku Suisse: Szwajcaria leży w południowej części Europy Środkowej i zajmuje powierzchnię 41 000 km². Jest to kraj górzysty; 60 procent terytorium przypada na Alpy. Szwajcarski Mittelland obejmuje 30 procent powierzchni, kolejne dziesięć procent zaliczane jest do obszaru Jury.

Szwajcarię zamieszkuje 7,3 milionów ludności, z czego dwie trzecie zamieszkuje obszary zurbanizowane. Największe miasta to Zurych (343 000 mieszkańców), Genewa (180 000), Bazylea (170 000), Berno (127 000) i Lozanna (126 000). Niespełna 4,1 miliona Szwajcarów prowadzi własne firmy. Zaledwie 4,2 procent Szwajcarów zarabia na utrzymanie pracą w rolnictwie lub w dziedzinach bezpośrednio z nim związanych. Warto przy tym podkreślić, że już co dziesiąte gospodarstwo rolne prowadzi uprawy biologiczne. 26 procent ludności zatrudniona jest w przemyśle, natomiast blisko 70 procent w sferze usługowej. Ważne źródło przychodów stanowi w tym zakresie turystyka: W ubiegłym roku obroty uzyskane z tego tytułu wyniosły jak by nie było 22 miliardów szwajcarskich franków. Co trzeci spośród mieszkańców terenów górskich zatrudniony jest w sferze turystyki. Tym samym jesteśmy przy temacie turystyki. Obok przemysłu zegarmistrzowskiego i tekstylnego, turystyka stanowi trzecią, co do wielkości gałąź gospodarki Szwajcarii. Ponad połowa rezerwacji napływa z zagranicy. Główną pozycję pośród wakacyjnych zagranicznych gości zajmują Niemcy, ale Szwajcaria jest również ulubionym celem podróży Anglików, Belgów i mieszkańców Ameryki Północnej.

Zobacz też: Region Wallis/Vallee

Vierwaldstätter See

Żadne liczby nie są w stanie odzwierciedlić urody tego kraju. Zachód słońca nad Jeziorem Czterech Kantonów (Vierwaldstätter See), widok na Matterhorn,słynna droga, prowadząca ze światowego, pełnego gości o znanych nazwiskach St. Moritz przez przełęcz Malojapass do najuboższego zakątka Szwajcarii w okolicach Stampa, niedaleko granicy z Włochami, winnice na zboczach w okolicach Lozanny, Jura i jej konie rasy freiberger, dolina Emmental z jej solidnymi chłopskimi zagrodami, Genewa ze swą czarującą okolicą, Zurych z jego różnorodną ofertą wydarzeń kulturalnych, Biel (lub Bienne, jak chętnie nazywają je Szwajcarzy Zachodni) z kaczkami i łabędziami na nadbrzeżnej promenadzie, St. Gallen i pieczone kiełbaski, Davos i "Czarodziejska Góra" Tessin (Ticino) - już tak bardzo włoskie a jednak nie mające z Włochami nic wspólnego – to chwile, zaledwie migawki z podróży przez ten piękny kraj.

Przeczytaj: Sport i aktywny wypoczynek w Szwajcarii

Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop. Obracają się i pobrzękują w nim kolorowe romby i koła, tworząc coraz to nowe obrazy. Stale powstaje nowy obraz całości, który przy następnym ruchu czy obrocie ulegnie kolejnej zmianie. Szwajcaria pozostaje w jakimś sensie nieuchwytna! W przenośni, bowiem zawsze, gdy turysta przyjeżdżający tu kolejny raz z rzędu sądzi, że już dostatecznie poznał ten kraj, otwiera się przed nim nowy, czasem zaledwie miniaturowy, ale przez to niemniej tajemniczy i interesujący świat; ale także w rzeczywistości: bo opisać można ją również jedynie wyrywkowo. Kraj ten jest czymś znacznie więcej niż tylko "po prostu wielką, garbatą, masywną skałą z cienką trawiastą skórką", jak go swego czasu żartobliwie określił wielki pisarz Mark Twain. Górski świat Alp jest po prostu czarujący.

Zamów ofertę "szytą na miarę" lub zimowy katalog!

Zarezerwuj dom lub apartament w Szwajcarii.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop
Szwajcaria jest jak spojrzenie w kalejdoskop

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przywara

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »