| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Kontrola drogowa za granicą > Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. Chodzi głównie o specyficzne przepisy i wymagania oraz o procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Kto i za co może nas zatrzymać?

W Grecji zatrzymywać pojazdy może policja drogowa, urzędnicy policji skarbowej (mający podobne uprawnienia do naszej Służby Celnej) i wojsko. Ci ostatni mogą jednak wyłącznie kierować ruchem i wylegitymować kierowcę – nie wystawiają mandatów.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach

Spotkać policję na greckich drogach wbrew obiegowej opinii nie jest wcale tak trudno. Patrole ABSOLUTNIE ZAWSZE stoją na wjeździe i wyjeździe z miejscowości nadmorskich na północy kraju, a także „na rogatkach” większych miast.

Grecka policja korzysta z dwóch dość klasycznych metod pomiaru prędkości. Policjanci mają dobrze znane w Polsce suszarki, ale stosują i metodę „na stoper” zatrzymując wszystkich kierowców, który dany odcinek (pomiędzy dwoma rozstawionymi patrolami) pokonali szybciej niż w wyliczonym czasie.

Jak się zachować? O co poprosi policjant?

Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. Po zatrzymaniu wyrzucamy na luz i wyłączamy silnik – nie robimy nic więcej do czasu kiedy podejdzie funkcjonariusz.

Dopiero gdy zostaniemy poproszeni o wyjęcie dokumentów, zaczynamy ich szukać, wyjmować czy (nie wcześniej!) odpinać pasy bezpieczeństwa. Lepiej nie dyskutować bo zakończy się to zawsze kontrolą trzeźwości i jeszcze bardziej wnikliwą (powolną) analizą dokumentów.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?

Ogólna zasada jest tez taka, że nie „pomagamy” policjantowi o ile nas o to nie poprosi. (np. poprosi o wskazanie tabliczki znamionowej przy kontroli auta).

Co najczęściej sprawdzają greccy policjanci?

- prawo jazdy
- ubezpieczenie OC (honorowane jest polskie OC, choć w Grecji wciąż lepiej znana jest Zielona Karta)
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- ważny paszport lub dowód osobisty

Zazwyczaj kontroli podlega też obowiązkowe wyposażenie pojazdu. ABSOLUTNIE KONIECZNA JEST GASNICA (trzymana we wnętrzu auta, a nie bagażniku) i trójkąt ostrzegawczy. Apteczka – podobnie jak w Polsce - nie jest elementem obowiązkowym.

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania.

Jeśli chodzi o specyfikę Greckich przepisów to zdziwić może nas przede wszystkim fakt, że patrole rozdzielają się i policjanci występują w pojedynkę. Co należy rozumieć w ten sposób, że może nas zatrzymać stojący w polu policjant z lizakiem i zegarkiem w ręku. Latem w większych miastach organizowane są też łapanki na pijanych kierowców. Wtedy zdarza się, że ruch zatrzymywany jest na całej ulicy i kontrolowani są wszyscy kierowcy.

Inną ciekawostką jest to, ze policja nie ma prawa przyjmować pieniędzy za mandaty – to dobra i zła wiadomość dla obcokrajowców. Dobra bo większość „interwencji” kończy się zazwyczaj pouczeniem. Zła – bo gdy już dostaniemy mandat – trzeba go uiścić w całości kwoty – bezpośrednio na posterunku, na który wcześniej zostaniemy odwiezieni.

Najważniejsze przepisy drogowe:

- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi 0,5 promila
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »